Citat:
Ursprungligen postat av
tenebris
Det är ganska enkelt, du förstår inte för att du är dum i huvet. Ukraina är stort, ryssen kan ta sina kvadratmeter per decennium, de kommer aldrig lyckas. När de blött ut pga sanktioner och oljeindustrin slagits sönder. Ja då är det bara att moppa upp.
Varför är samtliga med hög IQ övertygad om att Ryssland kommer få som dom vill?
Varför anser Elon att det bara är en tidsfråga? Är Elon dum i huvudet med?
Ryssland är ute efter specifika områden, inte hela Ukraina - det har varit deras mål hela tiden, sakta men säkert tar de dessa områden och väst/ukraina verkar inte kunna göra ett skit åt saken?
Varför är detta ett sådant känsligt ämne för dig och många svenskar. Så fort någon med ett lite mer logiskt tillvägagångsätt i huvudet yttrar en åsikt så är han "ryZbot".
Ungefär som 15 år sedan när man kritiserade massinvandringen och var en "nazist", eller feminism och var en "kvinnohatare!".
Varför är svensken så benägen att göra så som media säger till HEN, istället för att tänka själv?