Citat:
Ursprungligen postat av
smygsocialist
Kan du ge något konkret exempel på ett faktafel i trådstarten?
1. Det är inte Trumps flygplan. Det används av presidenten och kommer sedan, som är brukligt med gåvor tillfalla kommande Trump Library.
2. Trump org ägs inte längre av Trump och har under många år byggt golfbanor och mycket annat lite hör och där över jorden.
3. Balsalen fyller ett behov och är mer att betrakta som en gåva till Vita Huset än till Trump. Det kommer nyttjas långt efter att Trump är borta. I dagsläget får de sätts upp partytält och bajamajor för att hysa dignitärer och ha sina mottagningar. Det är såklart inte optimalt.
4. Med tanke på att presidenten är befälhavare över militären är det redan han som bestämmer och militären har bara att lyda. Detta oberoende av om de får sin lön av statskassan eller från en anonym donator. Det är såklart fint att militärer får lön även under demokraternas nedstängning. Ditt resonemang brister ordentligt hör, med tanke på att det inte är Trump som betalar deras löner, utan istället miljardär en vars namn jag glömt.