Citat:
Ursprungligen postat av
adina
Det går ju inte att göra riktig forskning på detta genom att låta viss procent barn växa upp i missbruk, med föräldrar med IF eller med svår psykisk sjukdom eller i ett hem med mycket våld och jämföra utfall efter ett antal år med barn från samma typ av hem som blivit placerade vid en viss tidpunkt
Det kan man visst göra. Det finns ju mängder av länder att jämföra med som inte har något LVU-system där barn skickas runt som paket och hämtas med polis.
Det finns ingenting med det här som är bra för barn. Forskningen har sedan länge visat att sådana tvångsingripanden skadar barn, både psykiskt och emotionellt för livet. Det är inte bara Ronjas studier som visar detta, det finns gott om annan forskning som pekar på exakt samma sak: barn far mycket illa av den här typen av behandling. Ska det vara så svårt att begripa?
Eller har jag fel och i sådana fall varför? Vad har du för forskning som visar på motsatsen att LVU är bra för barn?