Citat:
Ursprungligen postat av
Sparvkant
Över 500 inlägg och det är bara massa kacklande om vem som har mest rätt.
Kan vi få lite mer skvaller istället för att ha tre användare som helt pundarlikt komponerar vals
- Vem är BO?
- Gamla ägarna av huset som K.N köpte adressändrade inte förrän 2025-08-26, köpet gjordes klart i slutet av April. Alltså stod K.N och gamla ägarna skrivna samtidigt på huset.
- Eventuella mutor och/eller köpta tystnader?
- Hur går snacket innanför väggarna på Niemi Bils anläggningar?
- Tidigare fester, middagar eller tillställningar som arrangerats för anställda plus respektive? Eftersom K.N var i ett öppet förhållande med sin fru och anställda fick möjlighet att uppleva detta, så vill jag tro att det finns många mer historier av promiskuös karaktär.
Alla verksamheter som driver samarbeten med Niemi Bil verkar inte skämmas över att ha avtal med en misstänkt gärningsman, så ni som jobbar inom koncernen eller har jobbat kan väl dela med er av den extravaganta jargong som bedrivs under fanan av företaget.
Helt rätt som du skriver, det förekommer mycket
Och det är synnerligen märkligt att Luleå Hockey fortsätter samarbetet, likaså VildaKidz, men de är ju suspekta i sig, Mazda?? Mycket märkligt
*BO har nämnts flera gånger, även den unga brodern har fått jobb på samma avdelning
*Med tanke på vilka som är gamla ägare till huset så är det inte heller konstigt
*Tystnad ordnas på olika sätt (se ovan exempelvis)
Allt är verkligen inte som man vill ge sken av
Förhoppningsvis händer det saker inom kort som förändrar mycket