Citat:
Ursprungligen postat av
alternativtkonto11
Jag hoppas alla förstår att internethatet bara är ett svepskäl?
Hatt var hatad redan innan hon tillträdde. Hon har varit en av de mest osynliga partiledarna sedan dess, dessutom i opposition där trycket är allmänt lättare. Kan inte tänka mig att mycket ändrats i hennes vardag. Har hon avgått pga något hat, så är det i så fall internt hat från övriga partiet.
Jag förstår inte heller varför folk spekulerar i vad/vilka som ligger bakom detta påstådda hat och hot. Det här är bara påhitt.
Tänk er in i hennes situation. Hon har helt klart kommit till insikt att det var en jävla miss att ta på sig partiledarjobbet. Vad kan man skylla på för att ta sig ur med nån form av acceptans och sympati. Jo, HAT och HOT. Inget annat hade funkat, inget.
Ingen polisanmälan, inget förstärkt SÄPO skydd, ingen inom C visste nåt, de har ju eget säkerhetsfolk. Nä jag tror hon sitter hemma med ett glas vin och är jävligt nöjd hur hon kunde blåsa hela Sverige.