Citat:
Ursprungligen postat av
wolfpuff
Att man som folkvalda politiker gör som dom har gjort mot Sverige som land och dess befolkning går över mitt förstånd, i princip alla frågor som dom varit inblandade i så har det blivit skit, hur man med beråt mod kan fördärva ett helt lands framtid!
Narcisser och psykopater hela högen.
Håller med. I mörka stunder, får man nästan för sig att det finns någon otäck agenda bakom. Dock tror jag mest att de handlar om att man försökt godhetsknarka, plockat godhetspoäng och velat framstå som "bror duktig", plus att "vi" ännu dras med skuldkänslor från andra världskriget samt fortfarande lever i ett bitvis världsfrånvänt och överdrivet solidaritetstänk, som vi ärvt efter Palme.
Politiska partier är väl även i mångt och mycket som vilka vinstdrivande företag som helst idag, många har glassjobb med alldeles för mycket betalt, lever i både skyddad verkstad och har sina framtider tryggade, inget man avsäger sig frivilligt i det nuvarande och otrygga Sverige. Självcentreringen är total.