2025-10-14, 17:08
  #169
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ryssland-vinner
Moder Ryssland har aldrig inlett något krig mot Väst. Däremot är det omvända vanligt.

Karl 12. Bonaparte. Adolf.

Och nu kanske Nato. För Ryssland kommer givetvis aldrig anfalla Nato-länder, det vore självmord.

Men tyskarna behöver avleda uppmärksamheten från sin recession, sin energikris, sin begynnande diktatur. Då letar man efter uppdiktade hot utifrån.





Lögn:


Sovjetunionens invasionen av Polen 1939 var en militär operation som inleddes utan en formell krigsförklaring den 17 september 1939, i början av andra världskriget. Den slutade med en avgörande seger för Sovjetunionen, som annekterade cirka 200 000 km² av östra Polen.[5] Dessa territorier har sedan dess inte återlämnats till Polen.


I början av 1939 förhandlade Sovjetunionen om att bilda en allians mot Nazityskland med Storbritannien, Frankrike, Polen och Rumänien, men svårigheter uppstod, inklusive det sovjetiska kravet att Polen och Rumänien skulle tillåta sovjetiska trupper transiträtt genom sina länder som en del av den kollektiva säkerheten.[7] När förhandlingarna misslyckades ingick Sovjetunionen Molotov-Ribbentrop-pakten med Nazityskland den 23 augusti 1939. Som ett resultat invaderade tyskarna Polen från norr, väster och söder den 1 september, och den 17 september invaderade Röda armén Polen från öster.[8] Den sovjetiska regeringen meddelade att den agerade för att skydda ukrainarna och vitryssarna som bodde i östra Polen, eftersom den polska staten hade kollapsat under den tyska attacken och inte längre kunde garantera sina egna medborgares säkerhet.



https://da.wikipedia.org/wiki/Sovjet...f_Polen_i_1939
__________________
Senast redigerad av Moentos 2025-10-14 kl. 17:11.
Citera
2025-10-14, 17:10
  #170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TantRossin
Jag har förstått vilka ni är, ni som backa upp proxy kriget mot Ryssland och folkmordet på palestinierna. Ni är få i Sverige, kroknäserna, men ni låter mycket.

Du kanske bara ska förstå att muslimerna har fuckat upp vår goodwill i väst?
Citera
2025-10-14, 17:21
  #171
Medlem
dude2ks avatar
Vilken tur att Europa har haft 4 år tillgodo för förberedelse. Inte alltid man får den lyxen precis!
Europa är redo.
Citera
2025-10-14, 17:48
  #172
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CharlieMartel
Vad anser ni om detta? Vilket ögonblick som helst låter allvarligt. Tyska underrättelsetjänsten brukar vara pålitlig och har anor från gamla öst. Kan Sverige skjuta upp ett angrepp mot Sverige om vi snabbt lämnar Nato?

https://x.com/WarMonitor3/status/1977764950752809465

Ska handla om ifall Tomahawk levereras till Ukriana och de används i Ryssland. Kolla i början av videon så förklarar han de bättre.. Killzone🔴EU Prepares For Escalation⚠️Storming Of Mirnograd Has Begun⚔️🎯Military Summary 2025.10.13 https://www.youtube.com/watch?v=k4ohe5ZUDIg&t=831s
Citera
2025-10-14, 18:14
  #173
Medlem
CharlieMartels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HeltVild
Och vart finns källan till det inlägget? Fact checken som skrivs om i det inlägget finns inte på X inlägget du länkat till?
Över hela nätet

Newsweek tex
https://www.newsweek.com/russia-mili...warns-10875185

Citat:
Russia could launch a military confrontation with Europe at any time and Germany is its “number one target,” according to an intelligence chief in Berlin.
Citera
2025-10-14, 18:42
  #174
Medlem
Slackoffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CharlieMartel
Vad anser ni om detta? Vilket ögonblick som helst låter allvarligt. Tyska underrättelsetjänsten brukar vara pålitlig och har anor från gamla öst. Kan Sverige skjuta upp ett angrepp mot Sverige om vi snabbt lämnar Nato?

https://x.com/WarMonitor3/status/1977764950752809465
Eftersom du säger att det är en bra ide att lämna NATO ska vi nog vara kvar i NATYO och de som tycker annorlunda är kommunister en och annan hjärnskadad NMR tönt eller bokstavligen utvecklingsstörda människor.
Citera
2025-10-14, 19:11
  #175
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling
Artikel 5 är fullständigt betydelselös. Varje land ska själva först rösta om man ska stöda och sedan kan stödet komma i form av filtar eller Ipren. Jag trodde själv tidigare att artikel 5 innebar att alla länder skickar trupp, men så är det alltså inte.

Perfekt ännu en ursäkt att inte gå ur Nato
Citera
2025-10-14, 19:19
  #176
Medlem
PrippsFats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Batagare
Är av den bestämda övertygelsen om att det absolut bästa som kan hända, för det ryska folket nu är att de förlorar i Ukraina. Och det stort. Den grekiske filosofen Herakleitos sa att ’krig är alltings fader’. Jag brukar säga att ju större kris, desto större möjligheter.

För övrigt är det kinesiska tecknet för kris, samma som för möjlighet. Dessutom sa den tyske presidenten Richard von Weizsäcker i ett berömt tal 40 år efter andra världskriget, att förlusten var det bästa som kunde ha hänt Tyskland. Att deras frihet, välstånd och demokrati är byggt på förlustens fundament. Samma sak skulle gälla Ryssland.
Du menar att Tyskarna har blivit utbytta, precis som Svenskarna, Belgarna, Fransmännen är en möjlighet?

Med andra ord. Duman kommer bestå utav japaner, indier, araber och afrikaner, men inga ryssar. Det är alltså världens möjlighet?

Hemska människa, sluta äska för krig.
Citera
2025-10-14, 19:21
  #177
Medlem
"NATO är jätte dåligt det sårar mig att Svergie gick med, blev ledsen i fittan."

Bättre att Putin ringer kanslit och säger ge os 33% av er BNP eller så blir ni till smulor av ett par megaton.

Vem behöver nato? ingen det är därför de har massa medlemmar..
Citera
2025-10-14, 20:53
  #178
Medlem
Om Europas koalition av frivilliga går in i kriget och börjar anfalla från fler fronter, så måste Ryssland vara beredda på att ge ett hårt svar. De ser förstås vartåt det barkar, och är beredda att försvara sina gränser. Tur att Sverige gick med i NATO så att vi inte står som åskådare när festen börjar.
Citera
2025-10-14, 20:56
  #179
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RudyardKipling

Tror du Ryssland har 1,25 miljoner stupade soldater?
Nej, stupade eller lemlästade. Då rysseriet låter sina skadade ligga kvar så är dödligheten bland skadade på den ryska sidan lika illa som under krig på 1800-talet.
Citera
2025-10-14, 21:03
  #180
Medlem
Batagares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PrippsFat
Du menar att Tyskarna har blivit utbytta, precis som Svenskarna, Belgarna, Fransmännen är en möjlighet?

Med andra ord. Duman kommer bestå utav japaner, indier, araber och afrikaner, men inga ryssar. Det är alltså världens möjlighet?

Hemska människa, sluta äska för krig.

Hur är det med läsförståelsen - läs en gång till!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in