Tyvärr är jag benägen att hålla med. De flesta tycker samma beroende vad media säger, eller var de kommer ifrån.
Många säger klyschor eller papegojor det som sägs i media, t ex att Trump är ond (allt han gör är inte ondska, han har t ex försökt att mäkla fred, men på sistone satt press på Ryssland.)
Sedan ifrågasätter inte människor utan köper information rakt av och agerar inte mot problem som vi har i samhället.
Vårat samhälle var t ex inte dimensionerat för den invandringen vi hade, det hade kunnat planlagts bättre.
Men svenskar protesterar inte utan underkastar sig, och i sin tafatthet är de som zombies.
Nu hoppas jag inte att det blir ett större krig framöver, men det sägs från vissa källor att det är väst som eskalerar, medans vi från vår sida får höra att det är Ryssland som vill ha storkrig mot NATO. Eller helt enkelt ser oss som en agressor, och media försöker förbereda oss på det.
Att USA (Trump) kan tänka sig ge Tomahawk missiler med längre räckvidd till Ukraina 🇺🇦 är faktiskt något som borde diskuteras.
Går att se via flera nyhetskällor:
https://www.cnbc.com/amp/2025/10/13/trump-might-give-ukraine-tomahawk-missiles-could-they-be-a-game-changer.html
Samt att USA hjälpte Ukraina att ”träffa” och förstöra olje-raffinaderier en bra bit in i Ryssland ”under en längre period”.
Samt att ”träffa” energi infrastruktur, som pågått under flera månader enligt Kyiv Independent.
https://kyivindependent.com/us-helps-ukraine-target-russian-energy-infrastructure-ft-reports/
För att försämra Rysslands ekonomi och tvinga honom till förhandlingsbordet.
Står i Financial Times.
Är det inte viktigt att vi diskuterar de här eskaleringsstegen från väst?
Eller är vi som Zombies som bara lyssnar på att det bara är Ryssland som eskalerar.
Liksom Zombies när vi röstar, och vissa gör det via 🤔 autogiro. Typ, nu är det val och då röstar man på … . oavsett vad dom har gjort, och vilka lagar som dom genomfört.
Så av människans beteende att döma så är de som zombies.
Bara ledartyper som kan gå emot strömmen, av vad folk tycker och tänker.
En tråkig och ingen bra utveckling.