2025-10-13, 23:16
  #1429
Medlem
JohanSverkerssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Libertarismus
Fast jag förstår honom. Visst, han har ett ansvar i detta, men helt ärligt, hur mycket? Kanske 10-20% max? Majoriteten av problemet handlar om våra spelare, lagandan, kämpaglöden och så vidare. Landslaget är bara ett uttryck över hur det svenska samhället i övrigt mår. Sverige är söndertrasat och polariserat, där etniska svenskar och invandrare inte känner samhörighet. Varför i helvete skulle vi då spela som ett lag i landslaget?

Sluta med ditt liberala pk-snack. Spelarna sög helt enkelt, så gjorde även JDT.
2025-10-13, 23:16
  #1430
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sonicguide
Det JDT har misslyckats med är att ta ut folk på mittfältet som verkligen kan hålla i en boll och föra spelet. Man kan snacka hur mycket som helst om one-touch och twotouch men när det övergår till chansskarvar över hela banan måste man inse att man behöver folk med den kompetensen att de kan hålla i en boll medan man positionerar om sig för nya anfall. Experimentet med Saletros måste därför upphöra för att han blir uppäten från sin position.

Det andra är väl att detta omöjligtvis kan vara de bästa backarna vi har. Varför är Hien överhuvudtaget med. Ska vi spela med fyra backar istället. Varför har vi så många backar med så dålig bollkontroll?

Instämmer
2025-10-13, 23:16
  #1431
Avstängd
Upprepar startelvan i VM 2018

Detta var ett LAG

LAGKAPTEN: ANDREAS GRANQVIST

Robin Olsen

Mikael Lustig
Viktor Linderlöf
Andreas Granqvist
Ludvig Augustinsson

Viktor Claesson
Sebastian Larsson
Albin Ekdal
Emil Forsberg

Markus Berg
Ola Toivonen

Som de kämpade tillsammans..med anföraren Andreas Granqvist.😉 Ett lag i harmoni.
2025-10-13, 23:16
  #1432
Medlem
needAlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kulturstrateg
Det var ingen slump, nej. Utan resultatet av en kollektiv förlorarmentalitet. Det kollektiva medvetandet styr marginalerna, därför hade Anders Svensson "otur". Anders Svensson hade inte tillräckligt vinnarmentalitet själv för att bryta igenom det kollektiva matrix av förlorarmentalitet som styrde laget.
Men för helvete... Jag för Camara var ju en sååå mycket bättre spelare än Anders. Och varför skulle fucking Senegal ha bättre "vinnarmentalitet" än vi?
2025-10-13, 23:16
  #1433
Avstängd
Unobosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trailblaser
Är vi fortfarande bäst i curling???
Nej
2025-10-13, 23:16
  #1434
Medlem
Libertarismuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heliga.Stenen
Haha sjukaste taken hittills
Men helt korrekt. Titta bara på homogena Island som spelade 2-2 mot Frankrike. Hur blattar ser du i det landslaget?
2025-10-13, 23:16
  #1435
Medlem
Blot-Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mullret
JDTs vänstra öra är eldrött. Vad händer?
Hur gick det? Dog han?
2025-10-13, 23:16
  #1436
Medlem
Kedoxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hellesylt
Jon kan inte ta ansvar för varifrån han kommer, säger Källström till Viaplay.


https://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/a/PpkBWe/kim-kallstrom-ryter-till-efter-banderollen-mot-jon-dahl-tomasson

Roligt kommentar
Så Kim hade varit mer fine om det stod "Avgå tränarfitta" istället för danskjävel
2025-10-13, 23:16
  #1437
Medlem
Nu ska spelarna samlas för middag, lite halalslaktad kyckling och sen ska dom ut och träffa sina gängkompisar.

JDT ska drick Faxe-Kondi tills ögonen står i korrs, fint så.
2025-10-13, 23:17
  #1438
Medlem
Karppas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av YungSosa
Snarare Belgien, Italien…

Belgien vann mot Wales och är så gott som klara till VM.
2025-10-13, 23:17
  #1439
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Masinga
En person med psykopati har brist på empati och saknar omsorg om andra. Hen saknar förmåga att känna med andra och handlar utifrån sina egna behov. Det kan finnas en impulsivitet som innebär att personen inte tänker efter innan den agerar, hen är orädd och uppträder ofta dominant i förhållande till andra.
Minns jag fel men när vi mötte Danmark i 2-2 matchen i mitten av 2000 talet och slog ut Italien. Alla var nöjda med resultatet men JDT hetsade och skulle skynda sig med bollen till mittpunkten och kallade svenska spelarna för "Sverigefittor"?
2025-10-13, 23:17
  #1440
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av needAlife
Han har ju noll självinsikt heller. Dra åt helvete din fucking jävla danskhora. Jag visst att du skulle fucka upp allting. Aldrig mer en dansk någonsin! Avgå imorgon, jag skiter i om ditt kontrakt gäller ett halvår till. Sparka honom omedelbart.

"Jon Dahl Tomassons avtal sträcker sig bara över VM-kvalet och förlängs automatiskt över VM 2026 i Nordamerika om Sverige skulle ta sig sig till mästerskapet"
/Aftonhoran

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in