2025-10-09, 16:27
  #538585
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Antistalk
De, ryssarna, har inte råd med det.
Vare sig moraliskt, ekonomiskt eller militärt. De är numera på ett sluttande plan men lever fortfarande i förnekelse.
Ukraina kommer och har numera resurser och motiv att slå ut lite av varje i Ryssland allteftersom.
Och det ryska luftförsvaret fungerar inte. En omöjlig ekvation för ryssarna, omöjlig att ta in för de ryska ledarna.

Precis därför är det lite komiskt när vissa fortfarande tror att det är 2022, "snart så..".
Ryssland har inte den kapaciteten, ekonomin, manskapet eller nåt längre. Får de ens bensin till fronten snart...
Citera
2025-10-09, 16:30
  #538586
Medlem
Mer från verkligheten cornucopia.se

"14:02 KOMMENTAR OM MEDIAUPPGIFTER OM SÄPO, SÄKERHETSHOT OCH UKRAINA

Man ska inte underskatta tvivelaktiga personers förmåga att dra rövarhistorier för svenska journalister för att få uppmärksamhet. Vet ett antal tidigare fall där det skett gällande Ukraina. Svenska journalister är notoriskt dåliga på att dubbelkolla uppgifter från personer som blåser upp sin egenbild.

När det gäller hemliga förehavanden inom svensk säkerhetstjänst och underrättelsetjänst är det extra gynnsamt att fabulera, eftersom myndigheterna inte får säga hur det egentligen ligger till. För övrigt en stor fördel inom skönlitteraturen – de som vet hur det ligger till får inte rätta."

Mer att läsa I länken
https://cornucopia.se/2025/10/uppdateras-rysk-gasprocessanlaggning-bombad-ukrainska-gasnatet-bombas-av-ryssland/
Den ryska ledningens dåliga koll på verkligheten ifrågasätts ej heller av flera "neutrala" som jobbar med nyhetsrapportering i Sverige.
De gör därmed även en björntjänst till det ryska folket. Såväl till Sveriges befolkning.
__________________
Senast redigerad av Antistalk 2025-10-09 kl. 16:42.
Citera
2025-10-09, 16:41
  #538587
Medlem
Avmilitäriseringen av Ryssland pågår och kommer att kraftigt öka.

Europaparlamentet stödde Ukrainas attacker med västerländska vapen mot ryskt territorium
Tetyana Vysotska, Oleksandr Shumilin — 9 oktober, 17:19.


"Ledamöterna i Europaparlamentet är övertygade om att Ukraina bör häva restriktionerna för användning av vapen som tillhandahålls av västländer för attacker mot militära mål på Rysslands territorium."

"Källa: Europaparlamentets resolution om en gemensam respons på lufthot från Ryssland, godkänd den 9 oktober, rapporterar en korrespondent för " European Truth " från Strasbourg.

Detaljer: Ledamöterna krävde att Ukraina skulle tillåtas att attackera mål på ryskt territorium med västerländska vapen."
https://www.pravda.com.ua/news/2025/10/09/8002016/
Så var det med den saken.
Ryssland för ju redan ett hybridkrig mot alla "russofober" så det var ett givet beslut. Hävstången ökar nu kraftigt för Ukrainas försvarare.
Citera
2025-10-09, 17:00
  #538588
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NoelAyel123
Läser nu på flera ställen att ryssarna lämnar Pokrovsk, vad håller de på med?? Hur kan de ha råd offra så mycket manskap på misslyckanden om och om igen.
Gregg spekulerar i att man inser man inte kan innta Pokrovsk, men militärledningen är under stort press att visa resultater. Därför satsar man nu på att innta åkermark andra ställen istället.
Enligt Gregg har én tankdivision och 4 brigader lämnat området.
Citera
2025-10-09, 17:07
  #538589
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Norrbagg79
Gregg spekulerar i att man inser man inte kan innta Pokrovsk, men militärledningen är under stort press att visa resultater. Därför satsar man nu på att innta åkermark andra ställen istället.
Enligt Gregg har én tankdivision och 4 brigader lämnat området.

Så då har de alltså gett upp? Jag som nyss läste här att de skulle ta Pokrovsk om några dar.. ; )
Citera
2025-10-09, 17:09
  #538590
Moderator
farbror_barbros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NoelAyel123
Men hur länge har de råd att vänta på bättre tider, hur många tusentals till ska offras?
Inte att förglömma situationen på hemmaplan, Ukraina hinner ställa till med en hel del mer på dessa månader.
Kriget varken börjar eller slutar med Pokrovsk. Rysslands armé är uppenbart gravt inkompetent med alla måttstockar vi kan ha i Sverige eller andra västländer, men om de är fortsatt villiga att acceptera förluster på 500 döda och skadade om dagen så kommer de av allt att döma krypa framåt. En mindre stad som Pokrovsk kommer då att kosta 10 000-tals soldater, vilket få skulle tycka vara värt priset. Men Ryssland har uppenbarligen en annan syn på soldaters värde vilket visas av dessa otaliga filmer på ensamma soldater som desperat flyr innan de sprängs i bitar på en ukrainsk åker där de sannolikt förblöder utan hjälp.

Jag tror inte denna slakt av ryska rekryter rör Kreml i ryggen. Det krävs ekonomiska skäl för att de skall tänka om, t.ex. genom minskad oljeexport eller utslagna kraft- och värmeverk i Ryssland.
Citera
2025-10-09, 17:12
  #538591
Medlem
Norrbagg79s avatar
Gregg har en längre post idag om varför kriget startade, inget nytt egentligen. Men interessant för oss som följer honom är att Gregg genom affärer i St.Petersburg på 90talet hadde en del med Putin att göra faktiskt.
Enligt honom var han, inget nytt heller iofs, redan då sur och kände sig besegrad av väst.

https://m.facebook.com/kenneth.gregg.9440/
Citera
2025-10-09, 17:14
  #538592
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Kriget varken börjar eller slutar med Pokrovsk. Rysslands armé är uppenbart gravt inkompetent med alla måttstockar vi kan ha i Sverige eller andra västländer, men om de är fortsatt villiga att acceptera förluster på 500 döda och skadade om dagen så kommer de av allt att döma krypa framåt. En mindre stad som Pokrovsk kommer då att kosta 10 000-tals soldater, vilket få skulle tycka vara värt priset. Men Ryssland har uppenbarligen en annan syn på soldaters värde vilket visas av dessa otaliga filmer på ensamma soldater som desperat flyr innan de sprängs i bitar på en ukrainsk åker där de sannolikt förblöder utan hjälp.

Jag tror inte denna slakt av ryska rekryter rör Kreml i ryggen. Det krävs ekonomiska skäl för att de skall tänka om, t.ex. genom minskad oljeexport eller utslagna kraft- och värmeverk i Ryssland.

Mm förutom att de nu inte klarar att ta Pokorvsk.. verkar ju som de överger krypandet nu också.
Ja det är en sorglig soppa! Lider även för de soldater på den sidan som tvingades/lurades in i kriget, de självmord som filmats.. Att folk tycker det är värt det, två länder som slits itu, tragiskt!
Ukraina behöver fortsätta slå mot oljan mm..
Citera
2025-10-09, 17:17
  #538593
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NoelAyel123
Så då har de alltså gett upp? Jag som nyss läste här att de skulle ta Pokrovsk om några dar.. ; )
Nu är det visst den lilla byn PokrovskE som gäller, så det kanske blir något med Pokrovsk i namnet iallafall.
Citera
2025-10-09, 17:22
  #538594
Medlem
Snyggast.i.Speedos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moretex
Jag håller mig oftas med ämnet och en statskupp var det i Kiev 2014, startskottet på denna konflikt. Du måste förstå att du inte äger tråden och att andra har andra åsikter, väx upp om det nu är möjligt.

Det fetade: Nej din sjuke psykopat. Det är DU som måste förstå att du är på ett svenskt forum där regler gäller även för mycket sjuka psykopater och mytomaner av din sort.

Citat:
I denna tråden följer vi i huvudsak vad som händer i kriget. För att diskutera orsak och bakgrund till kriget hänvisas till andra trådar.

/Mod

Du har inga åsikter. Du framför ryska propagandalögner som är GROVT OFF TOPIC och blåljuger om att du är är "neutral", din mytoman. Eftersom du upprepat dina regelbrott 1000-tals gånger med grova off topic-lögner i tråden så kan man inte dra någon annan slutsats än att du är en mycket störd psykopat. Du är på ett svenskt forum med svenska debattörer och inte hemma i ryssland på en parkbänk med slitna ryska svagbegåvade alkisar.

I denna tråd diskuteras NUET, aktuella nyheter och händelser.

Video med psykopaten och massmördaren Putin som krypit till korset och mumlar fram en "ursäkt" till Aliyev. "Ursäkten" består av att skylla ryska brotten på Ukraina.

Kroppsspråket i videon säger allting om tillståndet för ap-regimen i Moskva - psykopaten Putin ser ut som en förlorare, mycket svag, förnedrar sig själv och ryssdjuren - Aliyev sitter rakryggad och oberörd i ap-hövdingen Putins sällskap.



Aliyev listens in silence as Putin mumbles his apology

The bunker-bound dictator finally found time to offer his “condolences” for the downed AZAL plane — while blaming… Ukraine.

Putin admitted that Russian air defense was involved in the tragedy but claimed the crash happened because a Ukrainian drone was in the sky. According to him, two missiles fired by Russia’s air defense system “did not hit the AZAL aircraft directly, but exploded a few meters away.”


x.com/nexta_tv/status/1976258728639758785
__________________
Senast redigerad av Snyggast.i.Speedo 2025-10-09 kl. 18:12.
Citera
2025-10-09, 17:26
  #538595
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Koll99
Du får ha åsikter men de är likt förbannat lögner. Det finns en sanning, resten lögner.

Att det var en ”statskupp” 2014 är en sedan länge debunkad lögn som enbart ”skribenter” försöker belastningsattackera Flashback med. Alla som har läst på vet att det inte alls var på det viset. Även du. Men du ljuger fast du vet att alla vet att du ljuger. Vranyo.
Du vet inte vad lögn och sanning är eller hur en åsikt eller tro skapas. För dig är allt svart och vitt och enbart ett perspektiv finns, du är helt enkelt lågbegåvad.

Skitsnack! det är helt uppenbart att det var en statskupp 2014 i Kiev. Skulle något liknande ens kunna hända i vårt land där tex. SvP och AFS med övriga råskinn (er) tar över en fredlig demonstratrion och kastar brandbomber mot polis samt tar över myndighetsbyggnader och jagar ut vår statsminister? Nej och det vet du för vi håller dessa råskinn korta i hela Europa men såg bort då dom kom till makten i Ukraina 2014 för dom gynnade en specifik sak ... russofobi och amerikansk geopolitik.

Lite mer att läsa för er:

Inatt så bombade ryssarna hamnen och samhället Chernomorsk och några turkiska skepp med vapen och ammunition. Stora bränder och elektricitet utslagen.

Russia launches apocalyptic attack on Ukraine – explosions rip through Western weapons
https://www.express.co.uk/news/world/2118991/russia-attack-ukraine-port-latest
Citera
2025-10-09, 17:33
  #538596
Medlem
Norrbagg79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Kriget varken börjar eller slutar med Pokrovsk. Rysslands armé är uppenbart gravt inkompetent med alla måttstockar vi kan ha i Sverige eller andra västländer, men om de är fortsatt villiga att acceptera förluster på 500 döda och skadade om dagen så kommer de av allt att döma krypa framåt. En mindre stad som Pokrovsk kommer då att kosta 10 000-tals soldater, vilket få skulle tycka vara värt priset. Men Ryssland har uppenbarligen en annan syn på soldaters värde vilket visas av dessa otaliga filmer på ensamma soldater som desperat flyr innan de sprängs i bitar på en ukrainsk åker där de sannolikt förblöder utan hjälp.

Jag tror inte denna slakt av ryska rekryter rör Kreml i ryggen. Det krävs ekonomiska skäl för att de skall tänka om, t.ex. genom minskad oljeexport eller utslagna kraft- och värmeverk i Ryssland.
Om jag varit rysk president och hadde korrekt och inte lögnaktig info, hadde jag brukt ressurserna på att konsolidera dom områden som dom redan har ockuperad och gjort dom defacto ryska. Sen placerat soldaterna vid gränserna uten att anfalla under täcke av försvar mot NATOnazisterna. Då hadde man pausat kriget och kanske fått återhämta sig lite på hemmaplan utan att erkänna nån förlust eller tappa ansiktet helt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in