Citat:
Ursprungligen postat av
pettersson72
Enorma köer i kloaken RyZZland, ingen bränslebrist här inte.
Two-kilometer-long lines have formed at gas stations along the Moscow–Kazan highway following Ukrainian drone strikes on Russian refineries. The fuel situation is severely deteriorating by the day. Winter is coming bitches!
https://x.com/PaulConRO/status/1975507096398381383
Gasoline situation in occupied Crimea
Alushta: 4 out of 10 gas stations have gasoline
Yalta: 4 out of 22 gas stations have gasoline
https://x.com/evgen1232007/status/1975216764725473677
Bensinbristen, som egentligen inte är en brist då det i själva verket beror på att Ryssland för första gången skördar med bensindriven jordbruksutrustning (Menea har inte förklarat skälet till konverteringen från diesel till bensin)
Ryssland satsar för första gången på infrastruktur (Menea har ingen förklaring där heller), vägarbeten orsakar köerna.
Ryssarna kör bil som aldrig förr på sin semester och förbrukar därmed mer bensin än alla andra år. Det orsakar dock inga köer till mackarna.
Att Ukraina har förstört hälften av raffinadereringskapaciteten har ingenting med köer och brist att göra, det kommer dessutom att återgå till det normala om tre veckor.
Allt enligt
Menea som papegojar Kremls propaganda som denne sväljer med hull och hår.
Jag såg att bensinpriserna närmar sig 100 rubel, det innebär köpkraftsmässigt för en ryss att utanför blingblingområdena kostar bensinen 50-60 SEK per liter.
Jag tar tillfälligt i akt och citerar
Snauzzer ”Det är billigt i Ryssland”