Citat:
Ursprungligen postat av
Kommissarien1989
I chrippas fall är de absolut inte svårt o bli av med umgänget. Han har ingen rättighet ..
Han har inte varit den pappan han ska vara helt enkelt och att köpa barn labubus o tro att man ska vinna på de i rätten o lagt fram de som någon bevisbördan som ska väga starkt är ju bara efterblivet.
Det är svårt att förlora umgängesrätten även om dottern är så pass ung om det inte tex kan påvisas att man är aktiv narkoman/alkoholist eller aktivt begår andra grova brott.
Eller att rätten tror att man ska föra ut ett barn ur Sverige.
Så att Chrippa försökt få ut ett pass trots att han har reseförbud nu i och för sig överklagat. Kan nog tolkas som att flyktrisk föreligger då han flytt till Spanien förut och kanske tas barnet med?
Sen att han spelar in porr som inte är olagligt, men kan barnet råka se när det sker? Rätten kan ju tro det?
Att han aktivt dricker o tar droger lär ju bli ord mot ord.
Så umgängesrätten kan nog tas bort om rätten tror på flyktrisk, drog/alkohol missbruk o dåligt hanterade porrinspelningar.