Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Nej, det är ingen skillnad - båda valde att ta fruns efternamn. Om Jocke inte var en kuck (med ert resonemang) så hade han återtagit sitt första efternamn om han inte ville heta Berg. Nu valde han fruns istället.
Du vet väl om att Jocke också var "Berg" när han startade sin media/youtubekarriär - och den var ju ganska lång innan han bytte efternamn .. dvs mer inarbetat.
Varför skulle han ta det efternamnet han hade innan Berg, Karlsson var ju fortfarande mammans efternamn 🤦
Ja eftersom han hette Berg då är det väl rätt logiskt att kanalen hette just det men han har fortfarande ingen koppling till namnet Berg och om nu Jonnas familj dessutom var mer en familj för honom än sin egen så är det ju inte att "vara en cuck" att ta det efternamnet för att bli av med Berg.
Chrippa däremot är ju en Berg biologiskt och hyllar ju även sina föräldrar och han och Jacke är ju bröderna Berg.
Att ta Linneas efternamn efter typ 2 års förhållande och där relationen varit hej kom och hjälp mig och mamma Lundström dessutom anklagat Chrippa för kidnapping. Det är en väldigt stor skillnad.
Ditt försök här är ju väldigt patetiskt bara.