Jag kollade Nordnets fondlista över tillväxtmarknadsindexfonder och av de som listas är DNB Global Emerging Markets Indeks S den billigaste med en avgift på 0,3% vilket är lägre än Nordnets egna som ligger på 0,4%. Totalkostnaden för DNB-fonden ligger på 0,36% (Nordnet redovisar inte totalkostnaden för fonder). DNB Global Emerging Markets Indeks S är inte den bäst presterande fonden även om skillnaderna mellan fonderna inte är jättestor.
De senaste 10 åren har globalfonder som följer index som väljer bort tillväxtmarknader presterat bättre än globalfonder som har med dem. Frågan är om tillväxtmarknader kan bli en bättre investering framöver. Eftersom vanliga globalfonder numera innehåller ca 70% USA är koncentrationen av tillgångarna något som oroar mig lite. Jag gillar DNB Global Indeks men jag tror det kan vara bra att sprida riskerna lite mer och väljer därför att plocka in DNB Global Emerging Markets Indeks S.
Ca 80% av fonden ligger i Asien med resterande del i Afrika, Mellanöstern och Latinamerika. Eftersom mer än en tredjedel av jordens befolkning bor i Kina och Indien borde det vara bra med lite exponering där.
Vilken tillväxtmarknadsfond föredrar ni?
https://www.nordnet.se/fonder/lista/dnb-global-emerging-markets-sek-e073c0ae