Citat:
Ursprungligen postat av
IanMcEwan
Tittar inte på basket men jag anser att sporten är väldigt svår. Mest för att man inte får hålla i bollen när man springer fram utan måste studsa den hela tiden.
I fotboll och innebandy får du ju ändå hålla i bollen hela tiden och kan fokusera på var dina medspelare är eller rent av göra ruscher framåt självmant.
Jag har större beundran för de som är bra på basket (NBA-stjärnorna) än i någon annan sport.
Vadå "i fotboll och innebandy får du hålla i bollen"?
Finns regler för hur då får röra dig med bollen i de sporterna också.
Nu har ju jag spelat basket i många år så jag kvalificerar mig inte till frågeställningens människa. Men en anledning till att man inte förstår sporten och därför inte tycker om att titta på den är väl att reglerna är lite komplicerade. Som TS idé om att man inte får röra varandra, vilket är en vanlig missuppfattning. Basket är definitivt en kontaktsport, men det är reglerat hur kontakten får ske.