2025-09-28, 16:45
  #217
Medlem
LabanssonsKorvABs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeekinTT
Är det sant att de var 6 st som färdades i veteranbilen?

Isf är det karma och får skylla sig själva.

Sitter i baksätet utan bälte och super. Då blir det som det blir.
Citat:
Ursprungligen postat av busbosse
De har ju många gånger 6st lagliga sittplatser. Bälte mer oklart, pga åldern på bilen. Oavsett är krocksäkerheten extremt låg I en så gammal bil.
Den aktuella olycksbilen Impala -63 är enligt Biluppgifter.se registrerad för 5 passagerare plus förare, alltså 6 personer. Och ofta händer det att man eftermonterar bälten i gamla klassiker som körs mycket på väg, men hur det var med bälten i just den här bilen vet jag inte.
Citera
2025-09-28, 16:51
  #218
Medlem
Raggarspinns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeekinTT
A men sitter man i baksätet och super utan bältet så ber man om det.
Ber om att bli påkörd eller hur menar du?
Hade det känts bättre om det var en minibuss med ett halvt fotbollslag som firar att de vunnit sin match och därefter blev våldtagna av bagge (frontalkrock med en Ram) och dör.
De får skylla sig själv eller vadå?
Citera
2025-09-28, 16:53
  #219
Medlem
vancover89s avatar
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...tanfor-bollnas som jag förstår en kom i fel färdriktning frontal krocka och sen kom den andra milen efter o krocka in bakom?
Citera
2025-09-28, 16:54
  #220
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mynicname
SVT måste väl ändå ha fel: "Två personer har anhållits efter lördagens dödsolycka på riksväg 83 utanför Bollnäs där två unga kvinnor dog. De två kvinnorna som omkom färdades i samma bil som de anhållna personerna."

Källa: https://www.svt.se/nyheter/snabbkoll...ckan-i-bollnas

Misstänker att de kommer uppdatera texten. Klättra därför in hela texten.


Två anhållna efter dödsolyckan i Bollnäs
Uppdaterad idag 14:59Publicerad idag 14:22
Två personer har anhållits efter lördagens dödsolycka på riksväg 83 utanför Bollnäs där två unga kvinnor dog. De två kvinnorna som omkom färdades i samma bil som de anhållna personerna.

De anhållna, en kvinna i 20-årsåldern och en man i 30-årsåldern, är misstänkta för grov vårdslöshet i trafik, grovt vållande till kroppsskada och grovt vållande till annans död.

De omkomna var i 20-års- respektive 25-årsåldern. Fem andra unga personer skadades – två av dem är allvarligt skadade.

Det var tät dimma när två bilar frontalkrockade och en annan bil körde in i fordonen.
Färdades inte i samma bil som dom anhållna!
Citera
2025-09-28, 17:01
  #221
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av busbosse
Då hade även den föraren varit misstänkt för brott. Om det satt för många I bilen, dvs 4 I baksätet.

Jo, absolut. Det kan ju tillkomma nya brottsmisstankar allt eftersom.
Citera
2025-09-28, 17:03
  #222
Medlem
pingpungs avatar
Även avfärdas.
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Jo, absolut. Det kan ju tillkomma nya brottsmisstankar allt eftersom.
Citera
2025-09-28, 17:05
  #223
Medlem
okok1s avatar
Var dessa två tjejer på rätt sida? Och det är dem två anhållna som körde om i hög hastighet?

Jag såg en bild på en skyllt och det var 80km/h där. Så dessa måste ha kört om runt 100-140km/h eller något?
Citera
2025-09-28, 17:05
  #224
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LabanssonsKorvAB
Den aktuella olycksbilen Impala -63 är enligt Biluppgifter.se registrerad för 5 passagerare plus förare, alltså 6 personer. Och ofta händer det att man eftermonterar bälten i gamla klassiker som körs mycket på väg, men hur det var med bälten i just den här bilen vet jag inte.

Den importerades till Sverige så sent som 2015?
Citera
2025-09-28, 17:16
  #225
Medlem
Två personer är alltså anhållna men ingen av dem körde Impalan där tjejerna dog.
Då måste ju en av dem kommit över i fel körbana och krockat med Impalan och den andra har kört för fort i dimman och kört in i antingen Impalan eller den andra bilen.

Sen om den är säker eller inte att krocka med spelar ingen roll så länge man inte har bälte på sig.
En Impala -63 med 5 fulla ungdomar med bälte på sig kommer ni aldrig att se.
Citera
2025-09-28, 17:22
  #226
Medlem
J0RDGUBBEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Pelle
"Veteranbilar" borde förbjudas.
Att andra ska riskera livet för att gamla busiga gubbar inte vill leva i nuet
Som om retro apotek skulle får sälja heroin som hostmedecin för det gjorde man minsann 1960

De gamla skrothögarna är en trafikfara. vill de rostia gubbarna hänga kvar i det förflutna kan dom kolla på sina gulnande diabilder

Vad snackar du om? På vilket sätt orsakade veteranbilen olyckan? Har du någon statistik avseende olycksfrekvensen för veteranbilar?
Citera
2025-09-28, 17:27
  #227
Medlem
Raggarspinns avatar
Trafiksäker och krocksäker är inte samma sak. I denna impala överlevde fyra personer. Två personer förolyckades då en mindre trafiksäker bil (förare) med större krocksäkerhet frontalkrockade med deras impala.
Citera
2025-09-28, 17:31
  #228
Medlem
LabanssonsKorvABs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JymdKjam
Den importerades till Sverige så sent som 2015?
Ja det står så. Det kan ju betyda att den var relativt rostfri åtminstone. Om den t.ex. kommer från Kalifornien eller Arizona.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in