2025-09-27, 08:58
  #85
Medlem
sp1rits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vimpa
Späckhuggare som tagit både flickan och sjöräddare? Extremt men känns inte uteslutet
Finns inte en registrerad späckhuggarattack på människor någonsin i det vilda.
Det närmaste du kommer är när de hålls i fångenskap.
Citera
2025-09-27, 09:01
  #86
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av barkeeper
Det är en vild fantasi

Folk har observerat lekande späckhuggare i området, så det är en teori som KAN ha lite bäring. Ingen match för två späckhuggare att välta över en sån båt.
__________________
Senast redigerad av LuluBrooksie 2025-09-27 kl. 09:08.
Citera
2025-09-27, 09:02
  #87
Medlem
Mycket konstiga spekulationer. Det pågår båtturer hela tiden i Norge. Förr eller senare kommer konstiga omständigheter att sammanfalla samtidigt. Det behövs inga späckhuggare för det.

Barnet som försvunnit har antingen dragits med i strömmarna och det är inte lätt att hitta ett litet huvud som sticker upp i vågorna. Alternativt sjunkit till botten, men med flytväst är det mindre troligt eftersom det ska mycket till att du sätter på en flytväst fel på ett barn på en guidad tur. Det verkar vara ett seriöst företag.

Efter 3 timmar är hoppet om att hitta barnet vid liv helt borta. Det handlar därför om att hitta kroppen nu. För sorgearbetet.
Citera
2025-09-27, 09:04
  #88
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sp1rit
Finns inte en registrerad späckhuggarattack på människor någonsin i det vilda.
Det närmaste du kommer är när de hålls i fångenskap.

Sant, otroligt nog. Ett konstigt mysterium som finns.

Däremot har dom vid många tillfällen attackerat båtar. Satt det i system på vissa ställen. Ingen som blivit skadad av det dock.
Citera
2025-09-27, 09:08
  #89
Medlem
LuluBrooksies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sp1rit
Finns inte en registrerad späckhuggarattack på människor någonsin i det vilda.
Det närmaste du kommer är när de hålls i fångenskap.

Det där är inte alls sant. Eller, tja, kanske inte registrerat, men det sägs att när människor kommer för nära deras revir försöker de kämpa mot genom att buffa bort båtar.

Sök på Facebook, det finns en grupp som heter ngt i stil med Orcas sightings worldwide och där finns flera vittnesmål om buffningar/attacker.
Sökte nu men Facebook sök suger, så jag hittade inte tillbaka, men läste massor lm det mellan 00-01 inatt.
__________________
Senast redigerad av LuluBrooksie 2025-09-27 kl. 09:11.
Citera
2025-09-27, 09:10
  #90
Medlem
Teorier om hur räddaren förolyckades?
Citera
2025-09-27, 09:18
  #91
Medlem
Kesson123s avatar
På företagets hemsida finns ett bildspel under bilden av den kapsejsade båten, där man ser barn ute till havs utan flytvästar. Kan det vara så att de inte hade flytvästar sig när båten kapsejsade?


https://nordic-sea-angling.se/guidade-dagsturer/
Citera
2025-09-27, 09:19
  #92
Medlem
lookners avatar
Jag har bekanta som bor i trakten. Enligt vad jag hört ska räddningsarbetaren ha fått panikartiga/hastiga uppgifter om att den försvunna flickan befann sig i den kapsejsade båten. Räddaren ska då snabbt ha hoppat i vattnet utan nödvändig utrustning och därefter fastnat eller skadat sig på något sätt under båten.
__________________
Senast redigerad av lookner 2025-09-27 kl. 09:24.
Citera
2025-09-27, 09:20
  #93
Medlem
Nichosjs avatar
Folk bör komma ihåg att Nappströmmen är en av de starkaste tidvattenströmmarna i världen. Har fiskat i detta område flera gånger och det kan uppstå malströmmar mitt ute på öppet vatten.
MEN det känns fullständigt osannolikt att detta kan ha gjort att båten kapsejsade. Det är en så stor och stabil båt att det känns som att det måste ha varit något yttre fel på den samt osannolika tillfälligheter som bidragit till kantringen. Om det är den ordinarie guiden så är han dessutom väldigt erfaren, så jag har svårt att se att det bara är den mänskliga faktorn som orsakat detta.
Citera
2025-09-27, 09:24
  #94
Medlem
Forevermores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
Måste bara inflika att det är 12 betalande passagerare. Det är alltså i tjänsten du har rätt att föra dessa.

För övrigt så läste jag på SVT(?) att föraren av båten befann sig i hytten tillsammans med barnen när båten kapsejsade.
Han skall ha hjälpt minst ett av barnen ut.
Så min gissning är att ungen är kvar i hytten men man har inte kollat det för att man inte hade några dykare i närheten.
Varför ingen har dykt ner utan tuber är dock väldigt konstigt.
Höll de fast föräldrarna?

Varför vände man inte båten direkt när förstärkning kom?

Citat:
Ursprungligen postat av 45Lokar
Kollade på Arronet 33 CC Work, vilket har bogramp.
Dock finns det också en version utan denna ramp vilket i mitt tycke gör det ännu konstigare att den tippade runt.
En så stor våg inomskärs som gör att båten kan slå runt? Verkar helt otroligt.

Citat:
Ursprungligen postat av Lavande
Boendes nära som såg det från sitt fönster beskrev det som att det var starka vindar och vågigt. Inte rinyvad företaget går ut med.

Förmodligen blev vädret sämre efter hand

Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Sweden
Gissar på mycket motorstark båt och inte tillräckligt van förare. Det är lätt hänt att man vill göra någon snabb förflyttning eller skoja till det lite - för barnen? - och drar på för mycket. Arronet är en aluminiumbåt och ganska lätt

Citat:
Ursprungligen postat av AnonOnMouse
Tragiskt. Kombinationen halvgrov sjö och kanske (!) för många personer på båten kan ha spelat in. Den här ”strömsjö”-teorin verkar udda. Men mycket kan hända på sjön. Ser ut att vara en rätt grund båt. Bra vid fiske för att komma åt. Rätt saftig överbyggnad. Tunga dubbla motorer. Tragiskt. Den båten skulle aldrig ut i det vädret full med folk. Sedan dog en av räddningsmanskapet också… suck. Vad tråkigt. Utredningen får visa om någon gjorde fel men sannolikt inte. (Jag hade inte gått ut i den båten i den sjön.)


Citat:
Ursprungligen postat av Sockerskorpan
Vad exakt är en ”strömsjö”? Är det mycket strömmar i området? Måste ju vara nåt rejält som får en så pass stor båt att gå runt?

Noterar att båten är rätt smal mot sin längd om man kollar liknande båtar på Sökbåt www.sokbat.se

* Båten är inte grund. Den har en ganska djup V-köl
* Båten är inte smal. Det är en stabil plattform.
* Båten har ingen bogramp. Aronett tillverkar arbetsbåtar med bogramp men denna har det inte. det är en designad sportfiskebåt.
* Båten är inget lätt nötskal. Den väger troligen 3-4 ton fulllutrustad.
* En båt i den storleken har inga problem att hantera vädret som syns på bilderna. Det är inga speciellt besvärliga förhållanden. Även en mycket mindre båt på 6 meter hanterar detta utan problem. Jag har fiskat i Nordnorge sedan 2002. Även varit i Nappstraumen ett par gånger. Det är ett väderskyddat sund. Det blir sällan hög sjö där. Däremot en del starka strömmar men inga malströmmar som spekulerats om tidigare. Utan ström med 3-4 knop genom Sundet när tidvattnet ligger på. Bilderna visar ingen hög sjö.
* Vad jag förstår så var det första dykare på plats som skadade sig och avled. Man har dykt ner i hytten och konstaterat den tom. Guiden skal också dykt in i hytten redan från börjat och räddat ett av barnen som befann sig där.
* Guiderna är väl utbildade och säkerheten är hög. Det är stränga regler på detta i Norge. Alla guider har D5L certifikat och en del även Fartgsbefäl VIII
__________________
Senast redigerad av Forevermore 2025-09-27 kl. 09:39.
Citera
2025-09-27, 09:25
  #95
Medlem
GundeSs avatar
På fiskeföretagets hemsida kan man se bilder på båten: https://nordic-sea-angling.se/wp-con...CC_02_2378.jpg

Dubbla utombordare och hytt ger hög tyngdpunkt. Båten ser inte speciellt sjövärdig ut, så att den kapsejsade av en våg är nog det mest sannolika.
Citera
2025-09-27, 09:26
  #96
Medlem
Forevermores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kesson123
På företagets hemsida finns ett bildspel under bilden av den kapsejsade båten, där man ser barn ute till havs utan flytvästar. Kan det vara så att de inte hade flytvästar sig när båten kapsejsade?


https://nordic-sea-angling.se/guidade-dagsturer/

De har flytoveraller på...
Den försvunna flickan ska ha haft flytväst på.
__________________
Senast redigerad av Forevermore 2025-09-27 kl. 09:29.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in