Citat:
Ursprungligen postat av
Annabella83
Snarare du som inte vet nånting, de senaste åren har vi lånat till i stort sett allt, t.ex. de här senaste reformerna med sänkt matmoms och höjt bostadsbidrag finansieras mestadels via lån.
Hade vi inte Sverige öst hundratals miljarder över invandrare så hade vi kunnat minskat statsskulden betydligt och haft mycket mer flexibilitet att investera i landet.
Vi måste ha lagt över 1000 miljarder på invandringen över åren vilket i princip är hela statsskulden.
Endast ensamkommande "barn" kostade 40 miljarder 2015. De härjade här i flera år och måste lätt ha kostat över 100 miljarder.
Det är så sjukt. Inte konstigt att i princip alla andra Europeiska länder springer förbi oss i BNP per capita (PPP). Och de har egentligen inte heller presterat särskilt bra. Det är bara Sverige som har skötts EXTREMT uselt.
Vi är ett riktigt extremistland. Men som andra kommunistiska stater så kommer verkligheten ikapp. Spelar ingen roll vad näringslivet gör. All framgång slutar ändå på utlänningars bidragskonton. Sen när företagen flyr pga usla villkor så går vi på knäna. Enda rimliga borde vara att kapa alla bidrag till riktigt existensminimum och dra in medborgarskap.
Kolla på Irland som har gjort det lätt för företag och lockat utländskt kapital. Deras BNP per capita är nu nästan dubbelt så högt som Sveriges. För inte så länge sedan var det ett fattigt land.
Danmark ligger nästan 30% högre än oss.
Island som undvikit massinvandring har en BNP per capita på $87,205 medans Sveriges ligger på $57,020.
Sedan klagar folk på några procents skattesänkningar. Vilken hjärndöd befolkning.
Och svenska parasiter ska inte vurmas för. De är också del av systemet som går ut på att utnyttja de som är hederliga.