Citat:
Det är en MYCKET dålig idé. Det är en sak att köra ett ekipage framåt där det är smalt och trångt, att backa det under samma förutsättningar är i stort sett omöjligt. Kan man vända ekipaget är det TEORETISKT möjligt att köra tillbaka över bron, men en mycket dålig ide då bron nu kan vara så pass överbelastad att den inte håller en gång till...
Jag förutsätter att bron just nu är avstängd även för personbilstrafik tills den kontrollerats och bedöms vara i säkert skick för dom 6 ton den är märkt för.
Jag förutsätter att bron just nu är avstängd även för personbilstrafik tills den kontrollerats och bedöms vara i säkert skick för dom 6 ton den är märkt för.
Du verkar läsa lika illa som du tänker. Hittat hjärnan på Ö&B?
Sa inget om att köra. Jag föreslog att man kan dra tillbaka den. Går kanske att använda sådana här radiostyrda lyftvagnar som man har vid tunga lyft? Eller bara vinscha tillbaka den i två delar? Fördelen är ju att ingen behöver befinna sig på bron när man genomför det.
Förstärka betyder att man gör så att bron håller för vikten provisoriskt. Du kan stämpa upp den och förstärka på många sätt.
Ja, det stod att bron var stängd för kontroll. Och att de inte fick köra tillbaka lastbilen. På något sätt tror jag ändå att de behöver ta den vägen, om det inte finns något fiffigt sätt att använda järnvägen på. Personligen tror jag att det slutar med att man drar tillbaka skiten samma väg som den kom. Oavsett vad kommunen säger nu.
Det ser ju onekligen jävligt korkat ut. Den där sjukdomen som chauffören ska ha fått låter som en efterhandskonstruktion. Han kanske ville besöka naturreservatet av någon privat orsak?
