Citat:
Ursprungligen postat av
scoremax
Detta kanske inte påverkar dig varken positivt eller negativt, men du skriver ”lite mycket” nu, och det gör dina inlägg lite röriga.
Det fetade i det här inlägget är väl inte ens något att bråka om överhuvudtaget?
Jag låser även dina inlägg i sin helhet i tråden, men att se ständiga problem där inga står att finna är mindre konstruktivt.
Gör vad du vill med det.
Att jag kommenterar det är för att jag annars ser dina inlägg som läsvärda.
Det är väl i högsta grad begripligt.
Vem i hela friden, som är av motsatt åsikt, vill signera detta?
En resolution, mot politiskt och annat våld, är jävligt bra.
Men om det samtidigt är ett ode
till Kirk och hans åsikter som folk inte anser stämmer, upplevs signeringen som en jävla råttfälla.
Resolutionen är ett tecken på det republikaner redan ägnar sig åt överallt:
Att framställa Kirk i ett bättre sken än han var och vittvätta hans minne.
Det framgår att de tänker använda mordet som politiskt valfläsk likaväl.
"Republikanerna avser att lyfta fram mordet på Charlie Kirk inför mellanårsvalet 2026, och lyfta fram vad de kallar radikalt vänstervåld och sträva efter att föra hans arv av att mobilisera unga väljare att rösta för republikanerna."
(politico)
Han görs således till ett slagträ och ett märgben på samma gång.
Signes, sealed and delivered.
Det vore väl nåt att vifta med sen.
Med den signaturen låses också personer för evigt att ha skrivit under på hur jävla bra Kirk var - och han var likaväl ett asshole och absolut inte nån som enade.
Jag återgav:
Citat:
Resolutionen har rubriken ”Att hedra Charles 'Charlie' James Kirks liv och arv”.
Kirk betecknas han som en "modig amerikansk patriot" som "arbetat outtröttligt för att främja enighet utan att kompromissa med övertygelsen".
"Charlie Kirk personifierade värderingarna i det första tillägget till konstitutionen, utövade sin gudagivna rätt att tala fritt, utmana rådande narrativ, och gjorde det med heder, mod och respekt för sina amerikanska landsmän"