Citat:
Ursprungligen postat av
NFC
Jag vill testa kidnappa en ung tjej och se hur långt jag kan ta det hela. Om jag lyckas få henne till min bil så släpper jag henne där och då och säger att hon varit med på ett youtube prank och så drar jag där i från. Om hon bryter sig loss innan vi kommer till bilen så ropar jag samma sak efter henne, att det bara var ett prank. Syftet med detta är att jag ska träna på kidnappning men utan att riskera juridiska konsekvenser. Är det kidnappning även om man faktiskt inte kidnappar nån? Eller finns det "Påbörjad kidnappning" i brottsbalken?
Citat:
Ursprungligen postat av
Jonas1968
Kidnappningsbrottet är fullbordat så snart du tar tag i henne mot hennes vilja. Att du sedan släpper henne och säger att det var ett prank gör inte brottet ogjort.
Jag misstänker att NFC tänker på frivilligt tillbakaträdande, men det gäller bara innan man faktiskt påbörjat ett brott.
Som Jonas1968 påpekar så är brottet redan påbörjat här, och att avbryta ett brott gör inte det man redan gjort ogjort.