Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
hjorten16
			 
			
Fast detta vet vi ännu inte, likt läkemedel knåpa ihop sina mediciner kan man köpa in ingredienser   som behövs via sitt egna företag i europa och skicka internt till sin enhet i Usa ni vet hur Trump gör specialavtal, det samma gäller för ex gruvor Usa själva köper eller leasar i andra länder, inget Usa betalar tull på för att ta in i landet, även om gruvan skulle ligga i Schweiz som har 39% tull skulle gruvan Usa driver inte betala någon tull.
Det är så mycket ni behöver lära er om dagens ekonomi.
		
	 
 
Nu är du tillbaka i drömmarnas värld. Det enda du behöver göra är en liknande fact check på mitt inlägg vilket du till synes, i alla fall en gång, visat dig kapabel till. Du kommer då att få allt svart på vitt
Det finns inga "interna" möjligheter att skicka gods mellan två tullområden. Enligt U.S. Customs and Border Protection (CBP) spelar ägandeskap utomlands ingen roll. Samma regler som i alla andra tullområden alltså. Du har alltså helt och hållet missat att stora delar av Trumps politik gick ut på just det faktum att USA-företag hade produktion utomlands och belade produkterna med tull för att de skulle ta hem produktionen?
Nu tror (med stark betoning på tror) du att Trump ska göra undantag för det och därigenom även gynna 
europeiska ägare i USA. Du talar väldigt mycket mot dig själv.
Råa gruvprodukter, alltså oraffinerade, har USA haft tullfrihet på i minst 70 år. Och det oavsett om ett företag i USA äger gruvan eller om de bara köper det som vanligt via distribution och import.
Och återigen försök inte tala om för andra hur ekonomi fungerar, det blir bara dumt. Ta istället fram underbyggda argument för din sak. Drömmar och tro har andra forum här på Flash.