Citat:
Ursprungligen postat av
HeyItsJimmy
Enligt min väninna finns det ett forum på internet som utgör en slags samlingsplats för folk som ångrar sitt beslut att skaffa barn. Tydligen skriver folk under anonymitet och beklagar sig över hur mycket svårare deras liv blivit sedan de blev föräldrar samt uttrycker en önskan att göra barnens födslar ogjorda.
Jag har själv inga barn än och kan därför inte besvara ovan frågeställning. Undrar dock som titeln lyder - ångrar ni någonsin att ni fick barn?
Jag ångrar inte att jag skaffade barn. Det trumfar det mesta, men jag kan vara less på det. Jag kan hata att det gör det oerhört mycket mer komplicerat att t.ex. lämna mitt förhållande.
Barnen trumfar så klart allt det där jobbiga, men saker och ting blir oerhört mycket svårare när man har barn.
Svårighetsgrad 1: Vara själv.
Livet är tufft, men när man är själv har man bara sig själv att ansvara för. Inga regler annat än de som samhället sätter. Det är en fin frihetskänsla, men kan man inte hantera den så kan det gå åt helvete. Vissa kan inte hantera den heller. Behöver alltid vara i en relation för att klara av sig själv.
Personligen skulle jag på ett sätt helst leva mitt liv så.
Svårighetsgrad 2: Vara i ett förhållande.
Här har man beviset på att man kan vara älskad. Man får bekräftelse, kärlek och leva ut sitt behov av att leva i en romantisk komedi. Det tar dock slut efter ett tag. Omöjligt och onaturligt för den moderna människan att leva i ett monogamiskt förhållande. Regler, förväntningarna och liknande kväver en på ett sätt.
Personligen är detta inte värt någonting för mig och inte end gamet är barn. Annars finns det nästintill ingenting nice med att vara i ett förhållande, enligt mig.
Svårighetsgrad 3: Förhållande med barn
Oerhört mer krävande, oerhört mer ansvar och oerhört mer belönande. Meningen med livet och din funktion som människa. Att skapa barn och se de utvecklas varje dag går inte jämföra med nåt annat. Samtidigt blir allt som var nice tidigare oerhört mycket tråkigare: semester, helger och resor blir ett helvete istället för att vara nice. Förhållandet slits på och blir sämre med tiden.
Är det värt det? Ja, det tror jag. Det är garanterat mer meningsfullt. Är det ett roligare liv? Nej. Det är det nog inte, men kan vara värt det.
….
Övriga svårighetsgrader: Leva med sjukt barn eller med nedsatt funktion, leva i ett förhållande där nån är jättesjuk osv. Är förstås oerhört mycket mer utmanande och det unnar man väl inte någon