Citat:
Ursprungligen postat av
ConquerOrDie
Om en flygnings längd var enda anledningen till dess existens eller ej hade det endast funnits massa korta flygningar med transfer. Att dessa flygningar presenteras som "bevis" och tragglas gång på gång är ett tecken på hur desperat situationen är för den döende globen. En flygnings existens får naturligtvis inte marken att kurva sig när det redan är bevisat och klart att den ej gör det. I tillägg är det likt alla andra "bevis" för globen istället frågan om felslut, i detta fall ett helt smörgåsbord fullt av felslut.
Här har vi några:
Cirkelargument
Som nämnt då slutsatsen är med i bevisföringen. Jorden är glob -> flygningen fungerar på globen -> Jorden är glob.
Nej, det är fel. Flygningen kan omöjligt fungera på en platt jord, då kan jorden inte vara platt!
Citat:
Ursprungligen postat av
ConquerOrDie
Halmgubbe
Jag har aldrig sagt att jag prenumererar på en specifik karta och flygningen är endast en attack på just AE, Gleasons, pizzakartan. Något jag aldrig presenterat som sanningen.
Nej, men det är konstigt att det absolut inte finns något alternativ. Du kommer aldrig att kunna få det att fungera, bara försök.
Citat:
Ursprungligen postat av
ConquerOrDie
Falsk dikotomi
Om det ej är AE-kartan då måste det vara glob, naturligtvis fungerar det ej så.
Nej, men när det är omöjligt att få en platt jordkarta som fungerar finns det bara ett alternativ, och det är en rund jord.
Citat:
Ursprungligen postat av
ConquerOrDie
Argument from ignorance
Om jag du eller vemsomhelst ej kan förklara hur det hela funkar på en "platt jord" så förvandlas jorden ej automatiskt till en sfär.
Inte nödvändigtvis, men du och de andra har inga svar på några av bevisen. Södra korset, flygtider, midnattssolen i Antarktis, avstånd söder om ekvatorn, månfaser, sol- och månförmörkelser, att vi alltid ser samma sida av månen var vi än är på jorden, solnedgångar, etc. etc. Du kan inte förklara något av detta, och med så mycket bevis är det väldigt konstigt att någon tror att jorden är platt.
Citat:
Ursprungligen postat av
ConquerOrDie
En annan ting värd att kolla in kan vara globskallen Max Igan som tog denna flight med ett gäng kompasser och inget stämde med den påstådda globen.
Där kom den. Max Igan använde en kompass inuti planet. Han sov större delen av resan, men ändå används han som ett slags vittne till sanningen av FE:er. Förresten, de flesta har nog insett att det här bara är nonsens, men uppenbarligen inte alla.