2025-08-02, 13:22
  #1
Medlem
Flickpojkens avatar
Det vore en katastrof i ordets rätta bemärkelse om vi får en socialdemokratisk regering efter nästa val, och det ser verkligen ut att vara möjligt att så sker. Högerväljarna vacklar, och många börjar undra om sossarna med Magaveli (Magda) i spetsen skulle kunna erbjuda ett bättre, mer regeringsdugligt alternativ. Det vore dock ett oerhört farligt vågspel, och det finns en bättre väg att gå! Det som krävs är bara mindre korrigeringar i det nuvarande regeringsunderlaget. Det är nämligen inte svårt att se att det är Moderaterna som är problemet i den nuvarande regeringskonstellationen.

Man borde verkligen inte förvånas över detta, eller den bristande regeringsduglighet Moderaterna uppvisar. Moderater har aldrig gjort något bra för Sverige. Om du påstår något annat – så exemplifiera gärna. Det är till och med sossarna som stått för det ekonomiska marknadsliberala reformarbetet i landet. Moderaterna är egentligen bara mycket bekväma människor med ganska mycket pengar som vill ha mera pengar. Man förenas även genom att man vill ha hårdare straff – detta eftersom kriminalitet skrämmer moderaten, eftersom han vill skydda sin egendom. Även här är alltså välståndet moderatens enda incitament.

I grund och botten är moderaten en mycket värre syltrygg än den typiska sossen, mycket på grund av sitt klasskomplex och dennes förmenta bekvämlighet (Helst skulle man förmodligen vilja vara en del av en kuliss i Downton Abbey) Många av väljarna vet om detta och undrar om det överhuvudtaget är meningsfullt att rösta på högern med en moderat statsminister som följd. Det är också därför det är av stor vikt att Åkesson blir konstellationens statsministerkandidat och att man redan nu från högerns sida går ut med att det blir så om högern får majoritet efter valet. Detta är egentligen självklarheter eftersom SD blir de störta partiet (Nuvarande konstellation är endast ett resultat av härskartekniker). och jag tror faktiskt detta är det enda sättet på vilket man kan garantera en valseger.

Detta gynnar även moderaten! Ni moderatväljare får den önskade kriminallagstiftningen men bibehållen nuvarande skatt – men misströsta inte, eftersom Sveriges ekonomi kommer förbättras avsevärt de närmsta åren med Åkesson som statsminister, vilket ändå ger er en högre reallön på sikt (Om ni tänker långsiktigt inser ni att den nya vinkylen kan vänta). Betänk också den fullständiga katastrof en socialdemokratisk regering skulle innebära för allt ni värdesätter – eller den uppenbara risken att missanpassade barn väller in i de områden ni bor i vid ett regeringsskifte.

Det är helt enkelt dags för moderaten att ta ett djupt andetag, ta fram luktsaltet och näsduken ur innerfickan på tweedkavajen och låta SD göra grovjobbet, eftersom moderaten helt enkelt är för bekväm. Sen kan moderaten få lite fina utrikesposter, klippa band, träffa kungen och gå på Nobelfester (det är ju ändå det de vill mest).

Men jag vill faktiskt ändå ge Kristersson en eloge, då han på ett föredömligt sätt lyft fram Åkessons, gått i dikotomi med muslimer och tagit ställning för Israel. Det är faktiskt alls inte illa för en moderat! Och något han inte hade behövt göra. Det säger också något om hans ideologiska hållning och karaktär. Han och en handfull andra moderater förtjänar således en framträdande roll även efter nästa val. Resten kan som sagt få klippa band, träffa kungen osv. Om inte de passar hittar hittar säkert SD på något annat trevligt för er.
__________________
Senast redigerad av Flickpojken 2025-08-02 kl. 14:04.
Citera
2025-08-02, 13:30
  #2
Medlem
smickras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flickpojken
Det vore verkligen katastrof i ordets rätta bemärkelse om vi får en socialdemokratisk regering efter nästa val, och det ser verkligen ut att vara möjligt att så sker. Högerväljarna vacklar, och många börjar undra om sossarna med Magaveli (Magda) i spetsen kunde erbjuda ett bättre, mer regeringsdugligt alternativ. Det vore dock ett oerhört farligt vågspel, och det finns en bättre väg att gå! Det som krävs är bara mindre korrigeringar i det nuvarande regeringsunderlaget. Det är nämligen inte svårt att se att det är Moderaterna som är problemet i den nuvarande regeringskonstellationen.

Man borde verkligen förvånas över detta, eller den bristande regeringsduglighet Moderaterna uppvisar. Moderater har aldrig gjort något bra för Sverige. Om du påstår något annat – så exemplifiera gärna. Det är till och med sossarna som stått för det ekonomiska marknadsliberala projektet i landet. Moderaterna är egentligen bara mycket bekväma människor med ganska mycket pengar som vill ha mera pengar. Man förenas även genom att man vill ha hårdare straff – detta eftersom kriminalitet skrämmer moderaten, eftersom han vill skydda sin egendom. Även här är alltså välståndet moderatens enda incitament.

I grund och botten är moderaten en mycket värre syltrygg än den typiska sossen, mycket på grund av sitt klasskomplex och dennes förmenta bekvämlighet (Helst skulle man vilja vara en dela av en kuliss i Downton Abbey) Många av väljarna vet om detta och undrar om det överhuvudtaget är meningsfullt att rösta på högern med en moderat statsminister som följd. Det är också därför det är av stor vikt att Åkesson blir konstellationens statsministerkandidat och att man redan nu från högerns sida går ut med att det blir så om högern får majoritet efter valet. Detta är egentligen självklarheter eftersom SD blir de störta partiet (nuvarande konstellation är endast ett resultat av härskartekniker). och jag tror faktiskt detta är det enda sättet på vilket man kan garantera en valseger.

Detta gynnar även moderaten! Ni moderatväljare får den önskade kriminallagstiftningen men bibehållen nuvarande skatt – men misströsta inte, eftersom Sveriges ekonomi kommer förbättras avsevärt de närmsta åren med Åkesson som statsminister, vilket ändå ger er en högre reallön på sikt (om ni tänker långsiktigt inser ni att den nya vinkylen kan vänta). Betänk också den fullständiga katastrof en socialdemokratisk regering skulle innebära för allt ni värdesätter – eller den uppenbara risken att missanpassade barn väller in i de områden ni bor i vid ett regeringsskifte.

Det är helt dags för moderaten att ta ett djupt andetag, ta fram luktsaltet och näsduken ur innerfickan på tweedkavajen och låta SD göra grovjobbet, eftersom moderaten helt enkelt är för bekväm. Sen kan moderaten få lite fina utrikesposter, klippa band, träffa kungen och gå på Nobelfester (det är ju ändå det de vill mest).

Men jag vill faktiskt ändå ge Kristersson en eloge, då han på ett föredömligt sätt lyft fram Åkessons, gått i dikotomi med muslimer och tagit ställning för Israel. Det är faktiskt alls inte illa för en moderat! Och något han inte hade behövt göra. Det säger också något om hans ideologiska hållning och karaktär. Han förtjänar således en framträdande roll efter nästa val.

Det spelar ingen roll vem högern väljer som kandidat, i opposition är det inte lika viktigt.
Med det sagt är jag tveksam till Magdalena Andersson som kandidat. En ny förmåga har ett år på sig att landa i att bli statsminister. Jag blir inte förvånad om vi i augusti blir bjudna på en direktsänd pressträff där hon förklarar sin avgång.
Citera
2025-08-02, 13:39
  #3
Medlem
Ska bli spännande. Snart är det val och Jimmie kan nog bli statsminister!
Citera
2025-08-02, 13:43
  #4
Medlem
Flickpojkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av L.o.a
Ska bli spännande. Snart är det val och Jimmie kan nog bli statsminister!

Om man inte tydligt visar att det är detta som sker om högern behåller makten, kommer vi med ganska stor sannolikhet att se ett regeringsskifte efter nästa val. Allt som krävs är att man är tydlig med största partiets partiledare blir statsminister. De för övrigt självklarheter.

Dessutom gör sig Åkesson bra på valaffischer, i debatter osv. Att lyfta fram Åkesson som högerns statsministerkandidat redan nu skulle ge oerhörda fördelar under valarbetet.
__________________
Senast redigerad av Flickpojken 2025-08-02 kl. 13:46.
Citera
2025-08-02, 13:47
  #5
Medlem
MarcoStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smickra
Det spelar ingen roll vem högern väljer som kandidat, i opposition är det inte lika viktigt. Med det sagt är jag tveksam till Magdalena Andersson som kandidat. En ny förmåga har ett år på sig att landa i att bli statsminister. Jag blir inte förvånad om vi i augusti blir bjudna på en direktsänd pressträff där hon förklarar sin avgång.

Det skulle förvåna mig mycket, med tanke på att Maggan har högst förtroende av alla partiledare och därmed sitter säkrast.

För att återgå till topic får högern gärna utse führer Åkesson till statsministerkandidat. Det skulle avskräcka varenda anständig väljare från att rösta på det blocket.
Citera
2025-08-02, 13:58
  #6
Medlem
Flickpojkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Det skulle förvåna mig mycket, med tanke på att Maggan har högst förtroende av alla partiledare och därmed sitter säkrast.

För att återgå till topic får högern gärna utse führer Åkesson till statsministerkandidat. Det skulle avskräcka varenda anständig väljare från att rösta på det blocket.

Men vart ska moderatens ta vägen då om högern går till val på Åkesson som Statsminister? S? Jag tror att väljarstödet för högern kommer se ut precis som de gjorde förra valet om Åkesson är deras stadsmissioner kandidat. Möjligen då att stödet ökar något eftersom SD väljare har lågt valdeltagande.
Citera
2025-08-02, 14:01
  #7
Medlem
MarcoStars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flickpojken
Men vart ska moderatens ta vägen då om högern går till val på Åkesson som Statsminister? S? Jag tror att väljarstödet för högern kommer se ut precis som de gjorde förra valet om Åkesson är deras stadsmissioner kandidat. Möjligen då att stödet ökar något eftersom SD väljare har lågt valdeltagande.

Redan i förra valet plockade S väljare i välbärgade stadsdelar som Östermalm, Lidingö o.s.v. som tidigare var klassiska moderatfästen, just på grund av M:s samarbete med SD. De väljarna kallas Magdamoderaterna och är en ökande väljargrupp.
Citera
2025-08-02, 14:19
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flickpojken
Om man inte tydligt visar att det är detta som sker om högern behåller makten, kommer vi med ganska stor sannolikhet att se ett regeringsskifte efter nästa val. Allt som krävs är att man är tydlig med största partiets partiledare blir statsminister. De för övrigt självklarheter.

Dessutom gör sig Åkesson bra på valaffischer, i debatter osv. Att lyfta fram Åkesson som högerns statsministerkandidat redan nu skulle ge oerhörda fördelar under valarbetet.
Kommer nog inte bli regeringsskifte, eftersom många är nöjda med den nya regeringen.
Citera
2025-08-02, 14:47
  #9
Medlem
Flickpojkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MarcoStar
Redan i förra valet plockade S väljare i välbärgade stadsdelar som Östermalm, Lidingö o.s.v. som tidigare var klassiska moderatfästen, just på grund av M:s samarbete med SD. De väljarna kallas Magdamoderaterna och är en ökande väljargrupp.

Men samtidigt borde faktiskt en ändå förhållande vis högt utbildad människa som bor i ett priviligierat område – och inte knarkar eller är alltför tungt medicinerad – inse att sossarna, med sina två enda idéer: 1. ta makten, 2. behålla makten, faktiskt är livsfarliga i regeringsställning. Jag tror att sossarna mycket väl, i sin principlöshet, skulle kunna alliera sig med Nyans och införa ett islamistiskt kalifat – men man skulle lika gärna kunna införa SD:s politik om bara SD-väljare kom över igen. Det är möjligt att SD också blir ett korrupt skitparti med förgreningar i organiserad kriminalitet – men det är man inte idag. Man framstår snarare som förnuftets röst i det dårhus Sverige har blivit. Snarast liknar man sossar av Göran Persson-snitt. Vem bryr sig egentligen om marginella personer inom SD som vill bränna ner moskéer? Socialdemokraternas principlöshet och kriminalitet borde i nuläget skrämma mer.

Moderater tillhör en kategori människor som tar del av fakta, tänker kritiskt kan räkna och inte är förblindade av idealism. Många av dem är därför medvetna om hur det är ställt i Sverige – och att det på väldigt kort tid kan gå riktigt illa. Egentligen är det ju ett sluttande plan som verkar luta allt mer. Det har nog undgått få att det är just på det sättet. Och att inga tidigare varningar varit alarmism – utan rena framtidsförutsägelser. Är det då den bild av Sveriges framtid som de "hemska" SD-väljarna skisserar som är korrekt? Ja, sannolikt.

Således förstår även moderater att något drastiskt måste göras – vilket även alla andra partier gör (därav de nya partiprogrammen där man desperat försöker förena SD:s värderingar med sitt eget partis historia). Man kommer alltså inte ifrån att det finns en samsyn – och i någon mån en förståelse – för Sveriges problem inom alla partier. Men även om alla partier säger samma sak idag, så är splittringarna inom S alltjämt för stora för att göra något åt det. Även om man i nuläget på många plan låter som SD, så är man inte som SD. Och en röst på S innebär förmodligen att de fortsätter i samma riktning som tidigare. Det tycker jag att även en moderat borde förstå.

För övrigt älskar moderater i fina områden ordning och tål i allmänhet inte flummiga vänstermänniskor – faktiskt håller de för näsan när Pride kommer för nära. Att ens egen barn exempelvis skulle få låta skära sönder sina genitalier är otänkbart. Här finns ett ressentiment som är mycket starkare än folk i allmänhet tror.
__________________
Senast redigerad av Flickpojken 2025-08-02 kl. 15:35.
Citera
2025-08-02, 14:59
  #10
Medlem
Kort o gott håller fullständigt med trådstaren..
Citera
2025-08-02, 15:09
  #11
Medlem
Partierna skall gå till val var för sig sedan får resultatet avgöra, just nu ser det ut att vara fördel SD och med sitt krav på ingå i regering kommer stärka dom, även S kan komma på tal då Jimmie sagt, typ, att det kan vara en lösning.
Citera
2025-08-02, 15:31
  #12
Medlem
Flickpojkens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tjanska
Partierna skall gå till val var för sig sedan får resultatet avgöra, just nu ser det ut att vara fördel SD och med sitt krav på ingå i regering kommer stärka dom, även S kan komma på tal då Jimmie sagt, typ, att det kan vara en lösning.

Det där är ingen bra idé alls – ni minns kanske Alliansen? De bedrev tillsammans Sveriges mest framgångsrika valkampanj någonsin?

Varje parti hade givetvis sina egna valsedlar, partiledare och kampanjer, men:

De samordnade sin kommunikation, släppte gemensamma utspel och skrev till och med gemensamma budgetförslag före valen 2006 och 2010. På valaffischer och i debatter framställde de sig som en enhet – Alliansen – med Reinfeldt i spetsen.

Alliansens framgång – särskilt inför valet 2006 – var inte bara ett politiskt projekt, utan också ett mycket medvetet kommunikationsprojekt. Man lade stor vikt vid image, samordning och strategi, och där var PR-konsulter, kommunikationsstrateger och lobbyister centrala.

Här är dom mest centrala punkterna i deras profilering:

1. Alliansens "nya berättelse"
Inför valet 2006 arbetade man fram en gemensam berättelse om "det nya arbetarpartiet" (Moderaterna) och en idé om "det breda borgerliga alternativet".

Den typen av narrativt ramverk är typiskt något som PR-folk hjälper till att formulera.

2. Professionell kampanjledning
Per Schlingmann (Moderaternas kommunikationschef och senare partisekreterare) hade en nyckelroll. Han har en bakgrund som kan jämföras med en politisk PR-konsult.

Man tog inspiration från amerikanska kampanjmodeller, där kampanjer inte bara drivs av politiker, utan av hela team av strateger, reklambyråer och dataanalytiker.

3. Gemensam valstrategi och varumärke
Alliansens symbol, färgkodning, gemensamma pressträffar och grafiska uttryck var alla professionellt paketerade.

PR- och kommunikationsbyråer användes i olika steg, både för varumärkesbyggande och för valmaterial.

4. Lobbyism i bakgrunden
Näringslivsanknutna tankesmedjor som Timbro bidrog ideologiskt och strategiskt.

PR-byråer som Prime, Kreab och JKL har historiskt haft starka band till både borgerliga partier och näringsliv, och det är inte långsökt att anta att personer därifrån fanns med i kulisserna – direkt eller indirekt.

Nu måste högern med Jimmy Åkesson om front figur utforma en liknande kampanj. jag tror man kan vinna valet då. Sossarna kan aldrig formulera ett lika starkt narrativ som högern skulle göra idag.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in