Citat:
Ursprungligen postat av
Blatteman
Du har nog aldrig haft råd att åka runt i europa ser jag men väldigt många ställen i tillexempel spanien,italien,tyskland,österrike,slovakien osv.
andra tar ej dyra kreditkort eller har minsta kortköp på 10 till 50 euro för de dårar som inte har varit vid bankomaten.
I Spanien, Italien, Frankrike och även numera Tyskland och Österrike fungerar kort ungefär som här, minsta strandbar tar kort, tom strandförsäljarna. Grönsakshandlarn runt hörnet, bagaren, slaktaren och naturligtvis den stora mataffären.
Och som jag visade i min länk tidigare har inte EU differentierad prissättning, utan en transaktion med ett VISA eller MC kostar detsamma för butiken oavsett om det är debit eller credit.
Argumentera med fakta istället för känslor. Känslor som dessutom i just ditt fall är decennier gamla. Den diskussion du för var en issue för trettio år sedan, och har sen dess lösts, som min länk också visade.