Citat:
Ursprungligen postat av
goralux
Så nyligen blev det liv i lådan när amerikanska kvinnliga basketspelare lade på sig t-shirts som har "Pay us what you owe us" samt lipande över att de får för lite pengar.
Det lustiga med det hela är att WBNA har funnits sen 1970-talet och de har aldrig någonsin gått med vinst. Varje år betalar NBA ut runt 50 miljoner dollar för att hålla WBNA vid liv. Vad kvinnorna är skyldiga är... Att de borde betala kanske tiotusen dollar per år för att spela basket.
Själv är jag lite galet optimistisk och hoppas att svenska feminister inte är galna nog att stöda det hela.
En sak att ha i åtanke är att väldigt många sporter, även fast man är i toppligan inte betalar nog för att man ska kunna leva som idrottare på heltid: Män och kvinnor.
Kvinnlig MMA drar in rätt bra pengar, men det är för att män, och kvinnor faktiskt ser på matcherna, betalar biljetter och abonnemang. Borde inte dessa spelare hålla käften, och förstå att hela deras tillvaro är helt subventionerad och utan NBAs pengar så skulle de alla ha basket som en hobby och inte något där de har en helt okej årslön?
(Du menar WNBA Women's National Basketball Association.)
Precis som du skriver, mängder av sport går inte med vinst...frågan kan tom ställas, måste sporter gå med vinst? Finns det inte även andra värden/ vinster med sport? ex. hälsa, samhällens/ nationers sammanhållning etc etc...som ligger bakom att de flesta nationer har olika system som stöttar div. sporter via skattemedel.
Vidare många av de sporter som idag går rejält med vinst..ex fotboll, har garanterat fortsatt stötta idag samt har fått div. ekonomiskt stöd genom sin uppbyggnad, som då enkom gått till herrar, eftersom damer så länge var helt förbjudna att utöva div sporter.
Jag kan ju tycka att även damer som kön sett kan förtjäna samma stötta som herrar fått genom tiderna.