Polisen larmades dit p g a ett högljudd bråk där ca ett tiotal personer deltog
En man runt 25 år fördes till sjukhus i ambulans med skador i ansikte och hals. Läget uppges stabilt och inte livshotande.
Tror jag såg en video från den stranden igår eller förrgår fast under dagtid.
Det är inte det klientelet jag förknippar med Motala men tydligen har även lilla Motala blivit drabbade.
Kan ha fel men det känns som samma eller liknande klientel var där och badade sent på kvällen med och är inblandade i storbråket.
Nu hittar jag inte artikeln just nu men det stod nyligen om Varamon på P4 eller någon lokalblaska att det var 85-90% utrikesfödda där så vi får väl förmoda 85-90% chans att dessa individer bråkat.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!