Citat:
Ursprungligen postat av
Milla2025
Det är väl medias uppgift att granska makten om dom gör fel annars är det diktatur
Dom ska inte jamsa med idioter som du
Journalister framför det regeringen vill dom ska framföra, på likande sätt har vi fackföreningar som förhandla dina anställnings förhållande, rättigheter o löneutveckling, så kallat den nordiska modellen.
Detta är inte lätt o införa i andra länder, det kräver sin historia bakom för att lyckas iföra detta förtroende för politiker o systemet, vilket även vi börja se urholkas allt mer.
Det ser du bara hatet mot Tesla för han vägra gå med på KA, media låg på som vanligt.
Lättast skulle vara om man erbjöd dessa tesla anställda andra jobb med likande avtal o lön åt ett annat företag, men anställda vill uppenbart vara kvar. ändå handlar det om mycket få personer.
På liknade sätt med miljö osv går man på vi i sverige ska vara bäst i klassen ang klimat, trots att vi bor bäst till av hela europa ang värme osv, det gynnar snarare oss med jordbruk, natur växer högre upp i fjällen, skapar bättre luft osv för oss.
Media är alltså en drivkraft som regeringen/myndigheter använder sig av, gå ut o skriva negativt om ex TS och Peth skapar mer förtroende för media, spec när man börja tappa förtroende, som invandring var bra för sverige, nu har alla pudlat, ok för mycket skapa problem.
Vi kan se stora vilda strejker som den stora gruvstrejken, en person från media ställde sig på arbetarens sida, hon fick sparken trots att det visa sig gruva anställda hade rätt o vann i slutändan.
På detta sätt låter även ni er påverkas av media.