Citat:
Ursprungligen postat av
Grytvante
Framgång i trading mäts inte i absolut PnL – utan i riskjusterad avkastning. Sharpe-ratio > diamond hands varje dag i veckan.
Att sitta igenom 50–80% drawdowns må kännas "rätt" för vissa, men i praktiken är det självmord. Gå till en hedgefond, prop firm eller en seriös kapitalförvaltare och presentera strategin – de kommer tacka för kaffet och skratta så fort dörren slagit igen. Du lär dig heller inget om trading på vägen – bara hur man bygger självförtroende på memes och haussar varandra i forumtrådar.
Men hey, om det är din grej – kör hårt.
Jag anser att många proffsinvesterare missbedömer riskerna med bitcoin.
Risk i bemärkelsen växelkursvolatilitet finns det visserligen gott om när det gäller bitcoin, men om man inte bryr sig om den risken så är bitcoin (i eget förvar) troligen det mest riskfria man kan äga.
Blev dock lite nyfiken på den
rising wedge du ser i grafen. Kan du beskriva den lite mer, alternativt länka till en bild som vissa brukar göra här i tråden?