Citat:
Ursprungligen postat av
Filuren80
Ser ut som den blå suven framför stoppat bilen. All heder i så fall. Alla som visar civilkurage borde få en belöning. Med tanken att det i dagens samhälle är stor risk att man som följd själv blir målsägande.
Så rätt du hade.
/salute Ulf för ditt civilkurage.
Hoppas du slipper "hämnd" från kränkta kompisar/familjemedlemmar till vansinnesföraren
Citat:
Ursprungligen postat av
Titanicsurvivor
Pratade med en bekant som gått på andra sidan gatan när bilen kom.
Ska ha kommit i "lagom" fart och sedan ökar farten till långt över 100km/h och tagit sig upp på trottoaren precis vid Betaniakyrkan. Om det var en olycka eller en medveten handling är enligt honom svårt att avgöra. Men bilen ska ha försökt köra vidare efter händelsen men inte klarat av det eftersom de båda högerdäcken fick däckexplosion. Föraren ska ha försökt avvika och blivit tvingad kvar av den allmänheten som inte fick göra livsuppehållande åtgärder, då ska han ha blivit väldigt aggressiv. En blå bil ska dessutom ha hindrat färden.
Skriken från de påkörda ska ha varit hjärtskärande.
De blev påkörda mellan Betaniakyrkan och synagogan. Den som körde bilen var troligtvis inte en van besökare till någon av de båda.
100% avsiktligt.
Gasa på och "slira" rakt in i en folksamling.
Etniciteten på MGM och synagogan kan inte lämnas utan beaktning.