Citat:
Ursprungligen postat av
slemhog
Går man runt på gatan i Stockholms närförorter ser man att många, de flesta killar mellan 25-50 har tränat styrketräning i någon form, nu eller gjort de under långa perioder förut. Mitt tränade öga och jämförelse med vänner i 18-20 års åldern och 70-talet ser sånt direkt. En hel del har även mer kroppsfett nuförtiden över den större muskelmassan så folk ser kraftigare ut.
.
Män ser ofta rätt kraftiga ut nuförtiden än den normala manliga kroppen faktiskt är.
Många ser lika stora ut som mig som tränat i 20 år och drar 110 kg bänk.
Kroppskonstutioner på 180 cm 82-85 kg, 190 cm 95 kg och sådär när den egentligen manliga formen är 180 cm 60-65 kg, 190 cm 75-80 kg max.
Ingen är spinkig och slank längre som 80-90% av män var på 70-80-talet och som är mannens naturliga form.
Fler gymmar nu än vad jag minns för 20 år sen. Folk var inte generellt inte lika feta då heller.
Påfallande många är riktiga bitar som tränat länge ser man.
Är det kravet på konkurrera om fitta och framstå som attraktiv för tjejer orsaken precis som att alla sprungit och tatuerat sig senaste 15 åren för att se bad ass?
Jag tycker det är en otrevlig utveckling av samhället, det fysiska och primitiva premieras och fokuseras på istället för det mentala, verbala och litterära som på 60-70-talet, då var gemene person väldigt duktig verbalt och kunde uttrycka sig finare.
80% av de som går på ett gym tränar och äter inte bra, de kunde lika gärna ligga hemma och runka.
Feta är däremot väldigt många yngre och äldre idag.
Tror att du blandar ihop fetma med muskler