Citat:
Ursprungligen postat av
Charvet
JF har pratat om föräldraansvar när det handlat om kriminella ungdomars föräldrar. Har JF:s son gjort något kriminellt? Eller är alla som har åsikter du inte gillar kriminella? Annars faller hela din (falska) jämförelse.
Minst skadegörelse har han gjort, vilket han helt öppet erkänner, vi får se om han blir dömd eller inte. Tippar dock på inte.
Citat:
JF:s son har alltså engagerat sig i en grupp som tränar kampsport och gymmar och som förordar nyktert och skötsamt leverne.
Korrekt, du glömde dock att dom även sysslar med misshandel av påstådda pedofiler, hets mot folkgrupp, samt sprida nazism, och finansiera terrorism osv. Men kanske bara ett pojkstreck om man är svensk.
Citat:
Du jämför det med gängkriminella svartskallar som säljer droger, misshandlar, hotar och mördar. Det visar tydligt vilken grad av hjärntvätt det är tal om hos vänstermänniskor.
Ja det enda gängkriminella gör mer än dessa pojkar är ev droghandel. Dock finansierar inte gängkriminella speciellt mycket terrorism, så kanske går på ett ut.