2025-07-02, 00:27
  #2737
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av surri
Utredningens förslag är definitionen huruvida vapen kan använda "militära magasin", magasin som passar i "militära vapen", det nämndes också på presskonferensen under frågestunden men de gick inte in på det vidare men det är till 99% den anusdefinitionen som kommer användas.

Syftet med denna anusdefinition, som de aktivistiska utredarna slår knut på sig själva för att hitta, är att kunna förbjuda t ex AR men samtidigt kunna godkänna alla andra halvautomater som kan ta stora magasin, som man gjort i 40 år.

Sen är frågan vad de kommer göra när nån hittar ett riktigt läskigt halvautomatiskt mördarvapen som inte kan ta typ STANAG magasin och söker licens på denna. Ruger mini 14 borde vara tillbaka i leken igen iaf.

Förmodligen börjar cirkusen om igen.

Jag fattar inte vad problemet är, ställ högre krav för halvautomater bara och så får de se ut hur fan som helst.
1. Första vapnet får ej vara halvautomat.
2. Löst jaktkort i minst 5 år.
3. Över 30 år.
4. Ingen brotts eller psykhistorik eller klandervärt leverne.

Klart, då har vi minskat risken med 99%. Vilket är betydligt mer än med de nya reglerna då du fortfarande kommer kunna kila och köpa en browning bar med 20 skottsmagasin efter helgkursen med jägarexamen.
Vi minskar inte risken för ett skit genom förbud. Vi har betydligt mer skjutvapenrelaterade mord nu än vi hade för 70 år sedan trots betydligt strängare krav på både licenser och förvaring.
Det finns öht inget samband då Örebrodådet orsakades av psykisk ohälsa. Vi borde snarare satsa rejält på sluten psykiatrisk vård, samtidigt är de klinikerna fullbelagda, de som har behov av tvångsvård får inte plats.
Psykvård hindrar dock inte kriminella invandrare och dess yngel från att begå brott med i smugglade vapen.
Vad vill bögen Kristersson och spelmissbrukaren Åkesson göra åt det?
Citera
2025-07-02, 07:21
  #2738
Medlem
Mr.Wolfs avatar
Det här är en katastrof att myndigheterna beslagtar privat egendom, samtidigt är jag en långsint jävel, den nya lagen drabbar inte mig,jag får behålla min AR men......en del av mig tänker att det här kan jägarsvinen gott ha efter det massiva förräderiet dom begick mot oss sportskyttar år 2000.
Svinhugg går igen☝️
Citera
2025-07-02, 07:45
  #2739
Medlem
GeneralRuskendruls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Det stämmer inte. I Finland finns det också två licenser, "sport" och "jakt".

Om du söker jaktlicens för en AR-15/AR-10 så får du avslag av polisen med motiveringen att det finns mer lämpade vapen. Detta trots att det rent tekniskt är lagligt att jaga med vapnet (byten enligt anslagsenergi).

För att söka sportskyttelicens för en AR-15 räcker numera att du är med i frivillig försvarsförening. I Finland kör alla sådana föreningar en finsk "försvarsvariant" av practical, som är väldigt populär (tillämpat reservistskytte, SRA). Du kan söka via internet (vapenbutiken hjälper), om det är ditt första "riktiga" vapen hamnar du till farbror polisen på intervju annars kommer licensen på posten inom 2-4 veckor. Under det första året får du inte använda vissa typer av tilläggsutrustning (som stora magasin).

Så det är väldigt enkelt att få licens för AR-15 (och andra militära halvautomater), men inte för jakt. Och därför behövs inga skruvade förklaringar heller om hur "bra jaktvapen" en AR-15 är.
Tröttsamt att se dina lögner och fantasier om och om igen. Islamistsvin, håll dig till Erdogan och de grå vargarna istället för att sitta i jakttrådar och skriva skit du bara fantiserat ihop.
Citera
2025-07-02, 07:49
  #2740
Medlem
GeneralRuskendruls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Three47
De boomergubbarna kommer välkomna det här beslutet. "Helautomatiska F16 militärgevär med dumdumkulor har ingen plats i skogen!!!!11".

De inser inte att deras tillsvidarelicens på gamla Huskvarnan och Mausen också kommer att försvinna i framtiden, efter staten har helt sonika låtit bli att förlänga pistollicenserna, tvångsinlöst alla sportgevär och därmed stängt ner allt sportskytte.

Eller så är de typiska boomers och vet att staten är på väg att förbjuda allt civilt vapenägande, men inte bryr sig eftersom de är döda innan staten har knackat på dörren för att ta Huskvarnan.
Väldigt blandat, många ser vad faran är med retroaktiva lagar. De lite mer kortsiktiga är nöjda med att fåskjuta ned vargen till 170 individer.
Citera
2025-07-02, 07:54
  #2741
Medlem
GeneralRuskendruls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HRT
Ja det hade nog passat de flesta jägare som vill fortsätta skjuta med AR.
Få vill nog byta ut vildsvinsjakt mot pappfigurer det intresset lockar nog relativt få.
Vi skjuter ju gärna men jakten är ju det som driver.
Är visserligen pistolskytt sedan många många år..
Men problemet för mig och många är nog vart man ska vända sig.
Det finns repeater varianter också just för cp länder/stater som tror det tar lång tid att repetera.
Citera
2025-07-02, 09:07
  #2742
Medlem
jultomtenbrannupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Osynlige.Mannen
Om du redan har gevär för jakt som staten vill konfiskera, så är väl den snabbaste vägen att gå via en klubb för gevärsskytte. Om du antyder vilken del av landet det handlar om (utan att outa dig) så kan säkert någon vänlig själ PM:a dig med tips om lämplig klubb att kontakta. Men det finns även pistolklubbar som kan vara intressanta såklart.
Undrar om man kan slänga iväg ett mejl till några närliggande klubbar och skriva klarspråk typ "hej jag får ej använda min AR15 på jaktlicens längre. Kan ni hjälpa mig så jag får behålla den?" Men då blir de väl sura haha
Citera
2025-07-02, 10:21
  #2743
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jultomtenbrannupp
Undrar om man kan slänga iväg ett mejl till några närliggande klubbar och skriva klarspråk typ "hej jag får ej använda min AR15 på jaktlicens längre. Kan ni hjälpa mig så jag får behålla den?" Men då blir de väl sura haha
Dyk hellre upp på skjutbanan vid ordinarie träningstid och prata. Skytteklubbar vill lära känna vad det är för sorts folk som vill bli medlemmar. Av lätt insedda skäl drar verksamheten till sig även oönskade element.
Citera
2025-07-02, 10:24
  #2744
Medlem
XD, äntligen så börjar folk se vilken fullständigt inkompetent och efterbliven regering samt samarbetspartier vi har vid makten idag. De är verkligen sämst. Rätt åt er som röstade för detta.

Jag har flera tankar. Den första är att det är komplett katastrof att de ska expropriera vapen från medborgare. Det ger riktigt obehagliga vibbar. Det har jag väldigt lite förståelse för.

För det andra så anser jag att i själva grundfrågan så går de inte långt nog. För just JAKT ser jag inget som helst behov av NÅGOT halvautomatiskt vapen, om du inte råkar vara handikappad. Då kan du få handikapptillstånd för ett jaktvapen som inte kräver repeter.

Sorry, ditt reflex-svar att ”men tänk om?” duger inte. Då är du en dålig jägare. Du tog ett dåligt beslut, och det ska inte krävas halvautomat för att ”rädda” dig där.

Ok, innan du får hjärtinfarkt, läs vidare.

Med det sagt så måste det ju finnas alternativ för de laglydiga medborgare som skaffat sig dessa typer av vapen. För jag tror nog att samtliga som skaffat sig dessa på laglig väg har ett stort jakt-, vapen- och försvarsintresse. Sport/målskytte låter på ytan vettigt, men deras genomförandeidé är som vanligt efterbliven.

Jag tycker nog de skulle startat med en ändring av hela vapenlagstiftningen och tillfört en ytterligare licens för frivilligt försvar, likt hemvärnet. Då kan alla som har den här typen av vapen omregistrera till en sådan licens. Sen kan man kräva årlig närvaro vid en hemvärnsledd skytteövning eller vad fan som helst för att få behålla licensen.

För de som äger dessa typer av vapen ÄR aktiva skyttar. Inte en chans att de låter det stå i vapenskåpet som en gammal Mauser. De skjuts med. Kanalisera det åt rätt håll.

Det vill säga: ge de köpare av dessa vapen den respekt de förtjänar. Ok att ni inte anser att de är lämpliga för jakt. Jag håller faktiskt med. Men de ÄR lämpliga vapen för att behålla en sund försvarsvilja inom befolkningen. Vilket SKALL premieras. Ge dem en möjlighet att göra det.

Men att helt sonika TA vapnen ifrån dem är nog typ det dummaste man kunnat fantisera ihop. Speciellt i kombinationen med att de ska skickas utomlands. Totalt hjärndött.
Citera
2025-07-02, 10:41
  #2745
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lacksxen
Strömmer sa på presskonferensen: "Det är extremt få som använder detta vapen till jakt".
Det kanske stämmer om man tittar på SPECIFIKT AR-15 .223 men om de ska knipa alla "militärliknande" vapen oavsett kaliber/platform/tillverkare/klass så blir det ju helt plötsligt en helt annan fråga. Hur många licenser rör det sig faktiskt om; det måste ju vara tiotusentals (Jaktia angav 6000 AR licenser redan våren 2024)? 100% av inlösen + tillbehör som dämpare/magasin/handguards(?) plus administrativa kostnader dumpat i knäet på en redan jäktad polismyndighet. Det är en miljardkronorsfråga.

Vi har inte sett lagförslaget och vad den definitiva "tekniska definitionen" innebär än men jag känner en viss diskrepans i debatten mellan journalister och politiker. Journalister tror att det rör sig om AR-15 explicit och saknar gedigen kunskap och insyn att faktiskt pressa politiker i realtid på sakfrågor som faktiskt är relevanta och kritiska. 1) Hur kan jägare anses ha så högt förtroende och vara så laglydiga att de kan få dubbla vapengarderoben och samtidigt som de bli omyndighetsförklarade och får sin egendom konfiskerad utan sakliga skäl. 2) Hur många licenser är det totalt, vad kommer det kosta och vem ska göra jobbet?
+1 på detta. Precis mina egna tankar.
Förstår inte hur man kan argumentera för att ett AR-vapen är farligare och förbjuda det för jägare samtidigt som man säger att landets jägare är de absolut mest laglydiga medborgarna vi har, och samtidigt tillåta det för sportskyttar.

Det hela är så osakligt och så jävla korkat att jag baxnar!
Citera
2025-07-02, 11:19
  #2746
Medlem
Bergakungens avatar
Det kan ju tänkas att det finns hårda data runt vilka som köpt AR15 (kloner, varianter etc). Det framgår ju av licensuppgifterna både vapentyp, datum för tillstånd, genomgången jaktkurs, antal och typ av vapen man redan har tillstånd för, med mera.

Med den informationen tillhands kan man enkelt få fram ifall de som anskaffat en AR(klon) har ytterligare vapen, haft licens en längre tid, var man bor etc etc.

Då skulle man ju kanske kunna se ifall den typiske AR-licensinnehavaren är:

en etablerad jägare som äntligen fått lov att köpa en AR(klon), att komplettera eller ersätta sin befintliga vapengarderob...

eller en person som först nu, i och med AR-klonerna blivit jaktintresserad och i närtid både genomfört jaktutbildningen och ansökt om tillstånd...

Ifall det ser ut som att AR(kloner) inte köpts av jägare, utan också av folk som av andra skäl vill beväpna sig, så KAN man ju förstå varför den här frågan väckts. Att den kopplats till skolskutningen i Örebro kan ju faktiskt vara ett sammanträffande eller helt enkelt en trigger, "nu måste vi ta tag i det här".
Citera
2025-07-02, 11:24
  #2747
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bergakungen
Det kan ju tänkas att det finns hårda data runt vilka som köpt AR15 (kloner, varianter etc). Det framgår ju av licensuppgifterna både vapentyp, datum för tillstånd, genomgången jaktkurs, antal och typ av vapen man redan har tillstånd för, med mera.

Med den informationen tillhands kan man enkelt få fram ifall de som anskaffat en AR(klon) har ytterligare vapen, haft licens en längre tid, var man bor etc etc.

Då skulle man ju kanske kunna se ifall den typiske AR-licensinnehavaren är:

en etablerad jägare som äntligen fått lov att köpa en AR(klon), att komplettera eller ersätta sin befintliga vapengarderob...

eller en person som först nu, i och med AR-klonerna blivit jaktintresserad och i närtid både genomfört jaktutbildningen och ansökt om tillstånd...

Ifall det ser ut som att AR(kloner) inte köpts av jägare, utan också av folk som av andra skäl vill beväpna sig, så KAN man ju förstå varför den här frågan väckts. Att den kopplats till skolskutningen i Örebro kan ju faktiskt vara ett sammanträffande eller helt enkelt en trigger, "nu måste vi ta tag i det här".

Så bara för att man är ny jägare och vill jaga med ett modernt vapen så ska man straffas?
Citera
2025-07-02, 11:42
  #2748
Medlem
Bergakungens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dellocko
Så bara för att man är ny jägare och vill jaga med ett modernt vapen så ska man straffas?

Det tänkta (overifierade) problemet är förstås att det inte handlar om jaktintresse, utan om det KAN VARA SÅ / SER UT SOM att många AR(kloner) sålts till personer som plötsligt poppat upp och inte verkar ha "jägarprofil" och troligen inte har det heller.

En av utvägarna för den "äkta skytteintresserade" AR(klon)-ägaren är ju dessutom att flytta till en skytteförening (även om det nog kan tänkas att skytteföreningar kanske drar öronen åt sig i en del lägen).

Att vara jaktintresserad och välja att jaga med ett modernt vapen är naturligtvis inte fel. Automatiska vapen har varit tillåtna länge - de kan inhandlas helt fabriksnya. Att anpassa vapnet avseende kolvens längd, kindstöd, optik, signaturdämpare ("ljuddämpare") är inte förbjudet.

Däremot har fram till rätt nyss har nergraderade militära automatkarbiner i "one-size-fits-all" inte varit tillåtna för jakt. Det verkar som detta kommer att återinföras, oklart för vem detta blir ett problem.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in