En polis med 30 år i tjänsten, åtalas nu för stöld, bland annat efter att ha tagit spolarvätska för att använda i sin egen bil.
Det handlar i vilket fall om en polis i befälsställning, platsen är Södertälje och tidpunkten är den senaste vintern.
Genom ett fönster såg en polis hur en civilklädd kollega pumpade upp spolarvätska ur myndighetens pump och ner i en kanna.
Mycket riktigt stod kollegan där, vid sin bil, med motorhuven öppen, tagen på bar gärning om än nekande. Spolarvätskan, till mängden 2-3 deciliter, skulle vara till en annan bil, en tjänstebil, hävdade den ertappade polisinspektören.
Han åtalas för flera stölder än denna.
https://www.msn.com/sv-se/nyheter/ot...et/ar-AA1HiECW
Nu har han åtalats för stöld av normalgraden - och kommer få sparken om han fälls för stöld, som inte är ringa.
https://www.dagensjuridik.se/nyheter...ska-pa-jobbet/
Någon som vet mer?
Någon som vet mer?