2025-06-24, 13:25
  #14377
Medlem
Crabby88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tomtenisse14
Jag håller inte med dig om opersonliga.
Vad sjutton är det för fel på inredningen? jag tycker det ser ut som det bor en barnfamilj där, det jag älskar med Jonna är att hon är normal inget lyx eller överdrivna saker där.

Nu ska ju dom åka på en resa genom Europa och det är väl jättekul om man ser något som skulle passa en själv.

Finns det något som helst personligt i deras hus? Allt är så ytligt och opersonligt.
Sen är det rätt tragiskt att du behöver en familj lundell som inspiration för hitta något trevligt resemål.

PS.... "ingen lyx" hahahaha allt är för fan designat. Och sen deras böcker från olika modeförerat finns att finna överallt i huset.
En annan fråga. Vem i familjen spelar piano?
Citera
2025-06-24, 13:27
  #14378
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menethil
Ja, om de gjorde det som en historisk video med fokus på det viktiga och inte massa trams och flams, så skulle det vara en väldigt bra och intressant video.

Jag håller med det är en sån sak man ska ta på allvar & seriöst.
Men nu tror jag inte det är aktuellt för just dom.
Citera
2025-06-24, 13:28
  #14379
Medlem
Crabby88s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 111-111
Dina antal inlägg påvisar att de inte är så tråkiga i varje fall.
Det är många många många som tycker det är intressant att följa med på resan.
Jag tycker att efter allt som skett så är de väl unnade att komma iväg.

Jag kan väl posta inlägg om dom. Det gör inte dom roliga precis. Det va ett väldigt konstigt antagande.
Förstår inte hur intressant det kan vara. En dysfunktionell familj med en pappa och mamma som inte kan göra något utan att ha sina assistenter med sig. Som ska ut och resa. Ja, det är intressant ...
En resa som dom inte planerar själv utan ner sina slavar att göra åt dom.
Citera
2025-06-24, 13:32
  #14380
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Crabby88
Finns det något som helst personligt i deras hus? Allt är så ytligt och opersonligt.
Sen är det rätt tragiskt att du behöver en familj lundell som inspiration för hitta något trevligt resemål.

PS.... "ingen lyx" hahahaha allt är för fan designat. Och sen deras böcker från olika modeförerat finns att finna överallt i huset.
En annan fråga. Vem i familjen spelar piano?

Men pratar du om Lundell huset nu? för där bor dom ju inte, jag pratade om lägenheten.
Gästerna kanske spelar på pianot vad vet jag.

Men jag gillar att få inspiration från andra, Mauri tex gjorde en resa som var intresset finns andra youtubers som också reser och ger inspiration.
Citera
2025-06-24, 13:59
  #14381
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av 111-111
Mitt svar till henne var väl ändå ganska uppenbart. Jag är inte för att gapa efter bevis men av henne kräver jag bevis som skulle hålla i rätten.

Du avkräver bevis som skall hålla i rätten?
Vet du ens vart du befinner dig? Du är på Flashback, och kan inte kräva några bevis som håller i rätten
Om Jocke skulle behöva bevis, i vilket mål det nu skulle kunna gälla, så får väl han fixa fram det själv. Dock skulle han behöva lära sig att man inte kan kreera bevis som är anpassade efter hans egna önskemål. Han har ju redan fått till sig att bevis och underlag för påståenden granskas, och fejk sållas bort, men kan ge bakslag
Citera
2025-06-24, 14:01
  #14382
Medlem
GreenBatterys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eg0x3
Lyssnade på senaste poddavsnittet.. Jonna berättar att dom ska hyra en 2-plans villa som deras vänner ska flytta ifrån… Det kan ju inte vara någon annan än Anjo o Lisens hus dom hyr?
J&J känner nog lite fler än enstöringarna Anjo och Rask. Klart förståeligt iofs.
Citera
2025-06-24, 14:14
  #14383
Medlem
Eg0x3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreenBattery
J&J känner nog lite fler än enstöringarna Anjo och Rask. Klart förståeligt iofs.

Såklart… men beskrivningen lät ändå väldigt lik Anjos ställe… Anjo har dessutom uttryckt sig på ett sätt i en podd som får en att ana att det inte är så bra mellan honom o Lisen… men vad vet jag 🤷🏼‍♀️
Citera
2025-06-24, 14:17
  #14384
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menethil
Jag upprepar frågorna i fall någon annan kan svara
Menar du att i redovisningen ska bara antalet heltidsanställda ingår?

Har inte Jocke och Jonna sagt att Olivia är anställd på heltid?

Måste inte Olivia ha ett eget företag för att kunna fakturera Jocke och Jonna?

1. Det är väl medelantalet som ska anges, så har *l*v** t.ex. varit anställd på 50% ska det väl stå 2,5, är dock inte 100% säker. Vi får väl se vad som står i årsredovisningen för 2024. Om du vill fördjupa dig i ämnet, kolla denna länk till Bokföringsnämnden:
https://www.bfn.se/wp-content/uploads/2020/06/vl-2006-11-gransvarden.pdf

2. Jag har fått uppfattningen av att hon är anställd, om jag inte minns fel så har väl det skrivits om detta i tråden, är dock osäker på anställningsgraden.
a) Undrar om Jocke & Jonna AB betalar för den tid som *l*v** arbetar som barnflicka, för då ska ju paret Lundell förmånsbeskattas...
b) Betalar Jocke & Jonna AB för *l*v**s resekostnader eller står hon för kostnaderna själv. Är hon anställd som assistent så ska hon ju arbeta minst 6 timmar om dagen, om inte så ska hon förmånsbeskattas för dessa resor. Finns det egentligen något skäl till att "assistenten" ska vara med på semesterresorna för planeringen av alla resor är troligtvis redan gjord hemma i Sverige.
c) Samma sak med paret Lundell, drar de av sina semesterresor på företaget så ska de ha arbetat minst 6 timmar om dagen. Ett exempel är Mallorca, 2 veckor = 60 timmars arbetstid. Resultatet blev ca 2 timmars vlogg, då ska man tänka på att redigeringen inte görs av paret själva utan av medföljande kameraman. Återigen förmånsbeskattning...

3. Nej, hon behöver inte ha eget företag för att kunna fakturera, om hon har fakturerat Jocke & Jonna AB överhuvudtaget. Däremot ska hon självklart redovisa inkomsterna/intäkterna till Skatteverket.
Man kan använda sig av ett s.k. egenanställningsföretag. Denna typ av företag sköter administrationen, skatter, sociala avgifter, momsredovisning och utbetalning av lön.

Tillägg: Chrippa hade t.ex. kunnat använda sig av ett s.k. egenanställningsföretag. Då hade Ninetone kunnat betala ut hans inkomster från YouTube den vägen och inte krångla med utbetalningar via Jocke & Jonna AB.
Citera
2025-06-24, 14:20
  #14385
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 111-111
Du kommer inte att kunna få mig ur balans. Hon avkrävs bevis som ska hålla i en rättegång och det gör hon aldrig utan det är ett pladder utan dess like.
Vad just du tror spelar mig ingen som helst roll. Du har rätt att få försvara henne men du ser bara lika dum ut som hon gör.

Har du sett bevis (glöm inte ett vattentätt) som hon har presterat kring Jocke?
Hennes avsikt är att krossa Jocke. Går det bra tycker du?

Vem är denna hon/henne som du nämner i ditt inlägg i tråden om Joakim?
Citera
2025-06-24, 14:21
  #14386
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eg0x3
Lyssnade på senaste poddavsnittet.. Jonna berättar att dom ska hyra en 2-plans villa som deras vänner ska flytta ifrån… Det kan ju inte vara någon annan än Anjo o Lisens hus dom hyr?

Anjo och Lisen bor väl i en 1½-plans villa så det är väl troligt att det rör sig om någon annan. Kanske någon av hantverkarna som ska flytta?
Citera
2025-06-24, 14:30
  #14387
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menethil
Chrippas kanal gick med i ninetone för att försöka få tillbaka hans kanal som de påstod att Linnea raderat.
Men hade Linnea verkligen raderat kanalen hade ninetone snabbt kunnat få tillbaka den, vilket dem inte lyckades med. Så antingen försvann kanalen för att chrippa bröt emot någon youtube regel, eller så försökte inte ninetone få tillbaka kanalen.

Jocke visste om Chrippas skulder i 2024, Jocke visste om Chrippas skulder när Jocke planerade att Chrippas youtube pengar skulle gå igenom hans företag.

Jocke var delaktig i Chrippas plan att fly till Dubai. Finns meddelanden som postats offentligt som bevisar det.

Då känns det som att Joakim tänkte hjälpa Chrippa att undanhålla pengarna från Kronofogden, kanske har skett såna här typer av transaktioner tidigare.

Har för mig att någon nämnde att Joakim sagt i en podd att han skulle på förhör, Joakim skulle ha trott att förhöret handlade om en överföring från Chrippas pappa. Om jag förstod det hela rätt så skulle överföringen gällan en resa som Joakim (läs Jocke & Jonna AB) hade betalat åt Chrippa.
Det underliga är varför Joakim i så fall skulle få betalt till sitt eget konto om resan betalades av Jocke & Jonna AB, den lagliga vägen hade ju varit att Chrippas pappa hade betalat till Jocke & Jonna AB...
Citera
2025-06-24, 14:32
  #14388
Medlem
GreenBatterys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Eg0x3
Såklart… men beskrivningen lät ändå väldigt lik Anjos ställe… Anjo har dessutom uttryckt sig på ett sätt i en podd som får en att ana att det inte är så bra mellan honom o Lisen… men vad vet jag 🤷🏼‍♀️
Jag förstår hur du tänker men kan inte se J&J bo i ett sånt ruckel som Anjo och Lisen har (jämfört med vad de brukar ha för standard på sina boenden).
Dessutom har ju Anjo lekt renoveringsBaron där inne. Det är inte till husets fördel.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in