Citat:
Ursprungligen postat av
banal
Sambon och modern verkar inte se det som alla andra skrattar åt: i tingsrätten skriker Linnea högt till media om vårt sjuka samhälle, medan mamma inte "förstår" nånting.
Tänk att få höra hur de pratar utan mikrofoner, hur beskriver de liksom utvecklingen och händelserna? Det vore väldigt intressant att höra. Kan de kanske vara som i en religiös sekt? Att ingen ifrågasätter nåt? Eller är det som på psyket, är de liksom sjuka som behöver vård?
Rättegång och FUP kommer ha ett gigantiskt underhållsvärde hursomhelst!
Ja, det var oväntat att de lyckats spela in från häktesförhandlingen. Och sååå pinsamt hur L betedde sig, är hon 12? Eller jo det vet man ju, men blev ändå förvånad, hon försöker ju vara så classy nu, hennes nya look. Men hjärnan matchar ju inte riktigt utsidan.... Hon måste ju på riktigt ha nåt slags funktionshinder, inga spärrar eller begrepp hur man beter sig bland folk.
Och mamman, så klart hon tyckte det var jobbigt när sonen får stå till svars för vad han gjort, men vad f-n har dessa människor förväntat sig ska hända? Är de helt på en annan planet?