Citat:
Ursprungligen postat av
ThorulfBortbyting
Att vi har 13.000 CIVILA dödsoffer i Ukraina är ENDAST för att Ryssland medvetet struntar i vilket och inte kan sköta militär VERKAN professionellt. Sluta nu sitta och ljuga om det som en hel värld VET om, INKLUSIVE Ryssland så kallade bundsförvanter.
Varför är där inte 13.000 civila drabbade i Ryssland? Nu när Ukraina har alla möjligheter till att kunna göra så? Fundera på det istället för att sitta här på ett SVENSKT forum och sprida skit som den jävla inavlade ryss du är.
Tillägg - dessutom är det förbannat bra att dina barn blir påminda i skolan om vilket skitsläkte de tillhör. Det om något borde ju väcka lite funderingar om att ta pick och pack och resa tillbaks till paradiset Ryssland. Eller, tar det emot? Det hemska Sverige och västerlandet kanske behandlar dig så bra att du helt enkelt i sanningens namn inte VILL åka tillbaks till paradiset? Psssst, tro mig, jag VET att anledningen stavas rädsla ja....stackars ryssjävel
Alla som inte delar din snedvridna och propagandakontaminerade verklighetsuppfattning är tydligen ryssar. Intressant men absurd logik.
Av dessa 13k döda civila så kan man lätt utgå ifrån att en stor del är etniska ryssar i Donbass som även om de är ukrainska medborgare, sedan krigets start blivit attackerade av Kiev-regimen. En annan stor del är ukrainare som använts som mänskliga sköldar av Kiev-regimen som har som vana att placera artilleri och annan militär utrustning mellan och i bostadshus.
Ukraina har ingen som helst kapacitet att slå inne i Ryssland då 99% av allt de skickar blir stoppat av det överlägsna ryska luftvärnet. Kiev-regimen behöver inte förresten slå till inne i Ryssland för att döda civila ryssar vilket de inte har några moraliska betänkligheter med som de nynazister de är. Det finns gott om etniska ryssar i östra Ukraina för nassarna att döda vilket de även gjort.
13k döda civila är extremt lågt i relation till de totala militära förlusterna. Det bevisar bara en sak men det vill du inte erkänna. Du har inte modet att göra det. Fortsätt leva i din rosa bubbla tills den spricker.
Enligt mig är de riktiga landsförrädarna sådana fredsskadade nyttiga idioter som dig som inte förstår att Sverige utsätts för enorma risker genom sitt stöd provokatörerna av detta proxy-krig.
Sverige behöver inte såna som dig. Ni är farliga för er själva och för samhället i stort.