Citat:
Ursprungligen postat av
MrDoomsday
Det finns bara en Gud, och han lär man känna genom Bibeln! Har du något annat koncept så är det en fantasi du har fantiserat ihop själv. Men han är en del av oss alla.
Gud vill inte att vi dyrkar andra gudar än just Honom. Det innebär indirekt att det finns andra gudar och att det pågår en maktkamp om människorna mellan gudarna.
Varför? Om han var den enda guden, skulle han inte bry sig vem vi dyrkade, för vi alla skulle ändå hamna i hans konstruerade himmel/helvete när vi dog. Han skulle också ha sagt det, att han var den enda guden. Men det står mig veterligen ingenstans i Bibeln.
Att han är så påstridig om vem vi dyrkar, har inget med omtanke om oss människor att göra, utan våra själar är hårdvalutan han vill åt. Får han inte min själ, tar en annan gud den, typ.
Vi är blott bönder på ett gigantiskt schackspel för gudar. Det förklarar allt elände som händer i världen. Om det bara finns en gud, är han inte god som utsätter människor för lidande och ondska.
Eller så finns det ingen gud, utan har bara oss själva att skylla.