Citat:
Ursprungligen postat av
Skinnyfrog
Jag hade faktiskt ingen aning om att Sveriges människosyn är så genom rutten som den faktiskt är. En hetsjakt har startats på sociala medier och det är nu inte sexköparna som jagas utan vi sexarbetare. Det skiftades fort. När jag vakna möttes jag tom av kommentarer på Sveriges största kvinno grupper där de gick så långt att de hoppas vi sexarbetare får könssjukdomar och dör. Jag skäms och vara svensk medborgare idag..
Jag skäms också och blir mer och mer deprimerad varje gång jag läser eller ser/hör en politiker.
Man ska knäcka gängen och vad håller politikerna på med, jo man sitter och funderar på lagar av den här typen förra månaden var det något annat barnsligt(som jag har förträngt) som skulle förbjudas, helt verkningslösa lagar om man vill knäcka gäng.
Man har talat om att korta vårdköerna sedan 80-talet, vad gör man åt dem då,? Jo man lägger ner sjukhus för att spara pengar i en region för att sedan låta en annan bli överbelastad och ta över kostnaden som den andre sparar. Det är helt åt helvete.
Att man sedan trots att man säger sig vilja hjälpa alla "utsatta" escorter inte har ett skit att hjälpa dem med och istället stjälper dem helt och hållet är helt sanslöst. Vet flera som blivit utsatta för vad en normal svensson skulle kalla rättsövergrepp, och detta får fortgå år efter år utan att någon reagerar eller gör något åt det, men så har vi ju inga riktiga journalister kvar heller som gillar att gräva och luska och se saker och ting från olika håll än det som är tillsagt dem som är PK.
Senast jag kräktes var igår när jag råkade se Ulf Kristerssons FB när han fick ta emot en medalj av Zelinsky, han ville dela den med hela svenska folket skrev han, som att hela folket läser vad han skriver på sin FB. Usch klubben för inbördes beundran det är vad riksdagshuset borde byta namn till.