Citat:
Ursprungligen postat av
Cal-Gustf
Jag och min sambo har inga barn. Jag har heller inga andra arvingar. Min sambos enda arvingar är två syskon samt syskonbarn.
Vi har gemensamt boende, men även andra tillgångar på varsitt håll. Jag har bl.a. en egendom som är skriven enbart på mig.
I Ärvdabalken 3:8 står att ”Finns det vid den efterlevande makens död arvsberättigade efter endast en av makarna, skall dessa arvingar ärva allt. Lag (1987:231)”.
Stämmer det därför att OM vi gifter oss så ärver sambons syskon/syskonbarn ALLA kvarvarande tillgångar när vi båda dött, oavsett om det är jag eller sambon som dör först?
Syskonen tjatar nämligen märkligt mycket om att vi borde gifta oss, men det känns som att de döljer något och detta skulle förklara ett och annat.
Syskonbarn ärver om inget finns skrivet tror jag. Alltså de ärver i sina föräldrars ställe, föräldern är ett syskon.
Gifter ni er så ärver ni i första hand varandra.
Syskon (och i förlängningen syskonbarn) är inga bröstarvingar med laglott, det är endast barn. Bestäm hur du/ni vill ha det och skriv ett testamente, då gäller det. Syskonbarn kan inte köra över testamentet och kräva någon laglott. Samboavtal finns också.