Citat:
Ursprungligen postat av
Minethatbird
Med din logik borde de ju bara jämna Kamratgården och GU med marken samt upplösa klubben. Personligen fattar jag inte varför klubben ska straffas när det är en enskild dåre som förstör för alla andra. Hade röstat för livstids avstängning från svenska idrottsarenor om han var äldre men om han nu är 17 är det kanske lite hårt. Grova skadestånd och fem års avstängning känns rimligt, men vad vet jag. Blåvitt ska väl så klart betala någon summa men tycker att matcher utan publik är sjukt.
Var själv på matchen och det var ju... Speciellt. Att det blev en sån jävla fördröjning är under all kritik. Förstår inte varför de inte bara gav Öster segern, så hade man sluppit se mer av Blåvitts urusla spel. Extra tråkigt att det här händer efter all skit från vakterna matchen innan, blir svårt att driva läktarpolitiken åt rätt håll när det här sen händer. Det enda positiva med igår var väl kungarna i Young Fellows som höll modet uppe trots allt kaos.
Framförallt om de väljer att spela klart så skulle ju arenan tömts åtminstone på publik. Helt obegripligt. Men ja 0-3 hade varit rimligast.
Jag är naturligtvis på din linje att klubbar inte ska bestraffas egentligen men eftersom min klubb bestraffats hårt senaste 15 åren så hoppas jag ändå på en konsekvens bedömning.
Det märkliga jag tycker är att det inte diskuteras alls i media.
När Djurgården ska straffas så diskuteras det hej vilt om olika straff, så börjar bli orolig bara att klubben inte kommer straffas nu.
Men håller med, klubbarna borde normalt sätt inte straffas om de följt alla anvisningar om säkerheten