Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Men att SE inte skulle höra skillnad har jag svårt att tro.
Lennart på La Carterie använde exakt samma ord som SE för att beskriva ljudbilden. ”Avgassmällar”.
La Carterie låg vägg i vägg med Skandia. Sannolikt hörde SE bara ett av skotten eftersom han var på väg ut genom dörrarna när skotten föll. Han bör då ha befunnit sig bara några meter ifrån Lennarts position i butiken. Då är det inte konstigt att SE och Lennart beskrev ljudbilden identiskt och att ingen av dem uppfattade det som skott.
Även Lennart hade sannolikt gjort åtminstone lumpen. En googling tyder på att 80-90% gjorde lumpen under kalla kriget. Att Lennart dessutom tycks ha varit hyfsat högfungerande i samhället (butiksinnehavare) gör det ännu mer sannolikt att han inte sorterades bort i mönstringen.
Lennart säger att han såg en amerikansk bil passera i samband med smällarna och därför gjorde kopplingen till avgassmällar. SE kan mycket väl ha sett samma bil och dragit samma slutsats.
Från förhör med Lennart (EAD9976-01):
Lennart har för sig att han hörde två smällar men uppfattade dessa som avgassmällar. Först hörde han smällarna, tittade upp och såg i samband med detta en bil som i hög fart framfördes på Sveavägen i riktning mot Norrtull. Han drog därför slutsatsen att det var denna bil som avgassmällt. Bilen var av okänt fabrikat, okänd färg. Det var en större bil, typ amerikanare, en vanlig personbil, ingen lastbil eller liknande.
Från första förhöret med SE:
Stig Engström hade slutat arbetet för kvällen och hade just kommit ut på gatan, när han hörde, vad han först uppfattade som en avgassmäll.