2025-05-14, 14:10
  #85
Medlem
dickachus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skolpolis
Den 13 september 2026 blir det avgjort.
SD som vinner, Jimmie blir Statsminister.

Det hade kanske gått om han inte festade med gängkriminella hela tiden.
Citera
2025-05-14, 14:20
  #86
Medlem
Cuculuscanoruss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ballesteros
Tidöregeringen har inte lyckats med mycket. Jo dom sänkte skatten på drivmedel men i nästa andetag säger dom att den kommer att öka kraftigt framöver. Fick en liten skattesänkning.

I stort så anser jag att vi behöver en arvsskatt på några procent för de som har stora ekonomiska tillgångar. Ska allt annat beskattas så bör de även beskattas för de som ärver miljardtillgångar. 5-10% arvsskatt känns som en lagom väg för de personer som erhåller mångmiljonarv. Det ger en hyfsad inkomst till staten och så kan vi istället sänka skatten på arbete. Vad ger mest till staten? Arv eller arbete? Minska höginkomstskatten och lägg in en arvsskatt så känns det som vi prioriterar rätt saker. Det bör göras möjligt att arbeta sig rik.

Problemet med både arv och gåvoskatten var att dessa var lätta att runda med lite trixande. En bättre skatt skulle vara en fastighetsskatt. Dock skulle genomförandet av en sådan vara politiskt självmord
Citera
2025-05-14, 14:50
  #87
Medlem
Fangfaces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sjovattengrogg
Det finns färre kvinnor än män i Sverige, ett överskott på grovt räknat 80 000 män. Varför skulle andelen kvinnor öka dramatiskt så att det påverkar valresultatet till 2030?
Nej de ökar inte, men bidragstagarna gör det i takt med fler beviljade medborgarskap i kölvattnet av invandringen. Den ökningen i kombination med kvinnors röster är vad jag syftar på.
Och om några år får alla MENA-ungar rösträtt, vilket ger S ännu mer röster. Om de behagar gå och rösta förståss.
Citera
2025-05-14, 16:10
  #88
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SkogsSaab
Skulle det inte vara bättre med en intelligent?
Personligen hoppas jag KD åker ut, ett kristet parti som driver en högerpopulistisk sgenda vet jag inte om vi behöver i Sverige.
Men om inte nuvarande regering och SD tar sig samman så lär det bli regeringsskifte.
Sen vore det en rejäl skräll om. Inte S blir största parti.
Sen så skulle det vara bra om L, C och KD åkte ut men det lär nog inte ske.
Så frågan blir väl om S och M skapar en majoritetsregering eller om S,V och MP får majoritet.
Men valet blir nog inte avgjort förrän valdagen.
Intelligensen kvittar. Man vill ju ha nått att titta på o fantisera till ingen lyssnar på dom där partiledardebatterna ändå dom som säger annat LJUGER
Citera
2025-05-14, 17:15
  #89
Medlem
MMXXIIIs avatar
Ja det är redan avgjort. Men det spelar ingen roll för det finns inga kompetenta politiker i Sverige. Att folk fortfarande bryr sig om vilka som vinner valet är ju ett mysterium i sig.
Citera
2025-05-14, 17:30
  #90
Medlem
Flufffens avatar
Ja. Vi får inkompetenta politiker som inte bryr sig om Sverige och svenskarna oavsett vilka partier vi röstar på. Alla har massinvandring, massövervakning och mer makt åt EU som främsta intressen.
Citera
2025-05-14, 18:20
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fangface
Nej de ökar inte, men bidragstagarna gör det i takt med fler beviljade medborgarskap i kölvattnet av invandringen. Den ökningen i kombination med kvinnors röster är vad jag syftar på.
Och om några år får alla MENA-ungar rösträtt, vilket ger S ännu mer röster. Om de behagar gå och rösta förståss.
SD har högst stöd bland bidragstagare.
https://www.forskning.se/2022/06/29/starkare-stod-for-sd-bland-valjare-i-samhallets-utkant/
Citera
2025-05-14, 18:22
  #92
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Svavelbrygga
Precis som andra partier finns det fraktioner som vill motsatta saker, i Vs fall de som verkligen vill sitta i regeringen och andra som hellre vill dra politiken åt vänster. Jag har för mig att ordet socialism antingen är borttaget ur programmet eller att Nooshi och andra vill ta bort det. Delar de upp sig kanske de radikala hamnar på 3%, och de regeringskåta tappar röster till under 4% för folk tänker de lika gärna kan rösta S då.
Du menar att partiet skulle splittras? Det tror jag inte, det finns ju redan etablerade socialist- och kommunistpartier. Det rimliga vore ju att radikala går till dem istället för att starta nåt nytt.
Citera
2025-05-14, 18:37
  #93
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sjovattengrogg
SD har högst stöd bland bidragstagare.
https://www.forskning.se/2022/06/29/starkare-stod-for-sd-bland-valjare-i-samhallets-utkant/

Nej! Få svenskar är bidragstagare. Johanna Rickne är förövrigt radikalfeminist och vänsteraktivist som forskare med inriktning att kvotera in kvinnor och migranter i arbetslivet.
Citera
2025-05-14, 19:32
  #94
Medlem
Enligt svenska spel är vänstern 150 och högern 240.
Citera
2025-05-15, 07:36
  #95
Medlem
Yatsys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrTyger
Ekvationen ser ut som följer:

Magdalena Andersson ville ha en sådan regering redan 2022.

När hon frågades ut i SVT för några veckor sedan sade hon att hon föredrar C framför V.

C vägrar samarbeta med SD.

L vägrar bilda regering med SD.

SD vägrar stå utanför en regering man stöttar.

Sverige behöver stabilitet i rådande situation (Ryssland och gängkrig).

= S/M/C-regering 2026.
Verkar vara ert eget önsketänkande, finns inget sådant på tapeten.
Citera
2025-05-15, 07:39
  #96
Medlem
Yatsys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheGretaReset
Hur C agerar avgör. Har de bestämt sig?
Ja, partiet har valt vänstern igen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in