2025-05-05, 20:29
  #61
Medlem
Har en granne som dricker alkohol 7 dagar i veckan. Vet att han har egen alkomätare (varning på det), så förmodligen ligger han under 0,2 promille när han kör iväg på morgonen till sitt jobb. Detta har pågått säkert 15 år.

Om jag fattar denna tråd korrekt, så skulle hans körkort ryka om han gör ett eller flera PEth-värde över gränsvärdet på 0,3 även om hans promille är under 0,2?

Då är frågan kan polisen tvinga en nykter bilförare att göra PEth-test? Kan man anmäla misstanke att någon har högt PEth-värde? Var anmäler man?

Precis som man idag kan ringa polisen om någon kör onykter så borde man då kunna ringa polisen på en misstänkt högt PEth-värde.
2025-05-05, 20:30
  #62
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fakbab
Enligt intervju med henne på svt.se säger hon "jag måste kunna leva ett normalt liv som en ung tjej".

Här måste hon ju göra valet att fortsätta dricka på det sätt hon anser är normalt och riskera körkortet och jobbet, eller att dra ner på drickandet. Det är normalt även att inte dricka som en ung tjej, det är inte ett måste. Man är ansvarig för de val man gör och konsekvenserna av dessa, konstigare än så är det inte.

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/varmland/linn-28-forlorade-sitt-korkort-efter-peth-tester-nu-overklagar-hon-till-hogsta-instans
Det är hennes val, om de blåser i alkometer på jobbet och hon blåser rent så är det grönt. Resten skall myndigheterna skita i.
2025-05-05, 20:30
  #63
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av simson12
Hon är ambulanssjuksköterska, viss skillnad! Hon kan vara hur full som helst i bilen om det är någon annan som kör.

Det var inte därför hon förlorade körkortet.
2025-05-05, 20:31
  #64
Medlem
fakbabs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SwampDogg
Läs på lite mer - det finns ingen riktig forskning. Det kan också finnas underliggande sjukdomar som påverkar utfallet av testet, så individuell variation räcker för att förklara höga nivåer. Det Transportstyrelsen sysslar med är ovetenskapligt och nu kritiseras det hela även av ledande politiker.

Så du har fel.

Läs på själv, du verkar killgissa här. ChatGPT är bara några knapptryckningar bort. Källor som anges för dessa svar är Läkartidningen oh PubMed. Så du har helt enkelt fel här.

Citat:
Det finns omfattande forskning kring fosfatidyletanol (PEth) som biomarkör för att bedöma alkoholkonsumtion. PEth bildas endast i kroppen vid närvaro av etanol och anses vara en specifik och känslig indikator för alkoholintag över tid.

Tolkningsgränser för PEth
Enligt nationella riktlinjer i Sverige tolkas PEth-värden enligt följande:

< 0,05 ĩmol/L: Ingen eller mycket låg alkoholkonsumtion.
0,05–0,30 ĩmol/L: Måttlig till hög konsumtion.
> 0,30 ĩmol/L: Regelbunden och hög konsumtion, ofta motsvarande riskbruk.

Dessa gränser har stöd i både klinisk erfarenhet och internationella rekommendationer.

Forskning om PEth och alkoholkonsumtion
En stor norsk befolkningsstudie (HUNT4) med över 24 000 deltagare visade att PEth-nivåer korrelerar tydligt med självrapporterad alkoholkonsumtion. Studien föreslog följande PEth-gränser för att identifiera olika konsumtionsnivåer:

> 0,057 ĩmol/L: Mer än 1 standardglas per dag.
> 0,087 ĩmol/L: Mer än 2 standardglas per dag.
> 0,122 ĩmol/L: Mer än 3 standardglas per dag.

En annan svensk studie visade att en ökning av alkoholintaget med cirka 20 gram per dag (motsvarande ungefär 1,5 standardglas) resulterade i en genomsnittlig ökning av PEth-nivån med cirka 0,10 ĩmol/L.

PEth efter enstaka alkoholintag
Studier har visat att enstaka alkoholintag, även i större mängder, sällan resulterar i PEth-nivåer över 0,30 ĩmol/L. Till exempel visade en studie att efter tre kvällars konsumtion av 20 gram alkohol per kväll (drygt 1,5 standardglas) var det högsta uppmätta PEth-värdet 0,06 ĩmol/L. I en annan studie där deltagarna konsumerade en engångsdos som beräknades ge en blodalkoholhalt på cirka 1 promille, varierade PEth-värdena från drygt 0,05 ĩmol/L till nästan 0,30 ĩmol/L
2025-05-05, 20:34
  #65
Medlem
Firewaias avatar
Älskar att sitta i bastun och bli full på helgerna med damen. Kör inte onykter och det går minst 24 timmar innan jag behöver köra bil. Antar att det likafullt räknas som riskbeteende för trafikverket och kommer absolut aldrig gå med på att lämna några sådana här prover. Fullständigt sinnessjukt och slår ut hela rättssystemet angående trafikonykterhet.
2025-05-05, 20:35
  #66
Medlem
okok1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ajogen
Jag förstår inte hur det finns en lag som kan dra in ens körkort trots man aldrig har varit rattfull.
Det här är första steget in i före-brott (precrime).
Vi måste sätta stopp för det här prompt.

Jag förstår inte syftet. Begår man inget brott ska man inte straffas. Är det så man kan fånga in människor för att erbjuda hjälp så hade det ju varit bra. Men det verkar inte handla om det.
2025-05-05, 20:35
  #67
Medlem
fakbabs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RedJamie
Det var inte därför hon förlorade körkortet.

Nej men om man har en riskonsumtion av alkohol enligt flera uppmätta prover så ökar ju risken att man klarar sig undan när en kollega kör ambulansen. Som ambulanssjuksköterska har man ju ett stort ansvar och tar medicinska beslut som kan påverka liv och död. Förstår man inte det och ändå fortsätter att dricka mycket är man olämplig för jobbet helt enkelt.
2025-05-05, 20:37
  #68
Medlem
HatarNarrativets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 12Monkeys
Bra länk. Läsvärt. Man blir fundersam på hur tillförlitligt detta är.
Precis. En påverkansoperation.
2025-05-05, 20:42
  #69
Medlem
GoggeGogeliuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Om ens jobb/körkort kan försvinna slutar man dricka eller dricker mindre. Ett fyllo slutar inte dricka.
Hon ljuger. Läkaren är dum i huvudet. ChatGPT säger att en enstaka fylla inte orsakar höga nivåer.

Detta bör vara ett wake up call för henne.


Bullshit. Omöjligt för en alkis att ligga under 0,5.

"ChatGPT säger att en enstaka fylla inte orsakar höga nivåer" Fel igen... *suck* Dessa uppgifter figurerar på nätet, därmed blir ChatGPT "lurad" - föga intelligent, väldigt artificiellt.
2025-05-05, 20:43
  #70
Medlem
Hax.Pains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Virek
va? vad menar du med supa ens

Supa är att dricka ofantligt mängder alkohol och bete sig illa, samt inte komma ihåg vad man har gjort.
Typ en normal svensk fylla. Det är inte normalt som vuxen att göra det.
2025-05-05, 20:44
  #71
Medlem
GoggeGogeliuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ajogen
Jag förstår inte hur det finns en lag som kan dra in ens körkort trots man aldrig har varit rattfull.
Det här är första steget in i före-brott (precrime).
Vi måste sätta stopp för det här prompt.


Helt sant. Detta är Orwell ā la 2025.
2025-05-05, 20:45
  #72
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av okok1
Om ens jobb/körkort kan försvinna slutar man dricka eller dricker mindre. Ett fyllo slutar inte dricka.
Hon ljuger. Läkaren är dum i huvudet. ChatGPT säger att en enstaka fylla inte orsakar höga nivåer.

Detta bör vara ett wake up call för henne.
Har du kontaktat hennes langare och förklarat vad dennes varor har för inverkan på hennes jobbkarriär? Med tanke på beroendeproblematiken vore det nog bästa att förbjuda rusmedel som riskerar att förstöra medborgarnas liv, tycker du inte det?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in