Citat:
Ursprungligen postat av
Langrennsfan
Frida och Grate verkar nu vara i Åre. När tror ni att de kommer att gå ut med att de är ett par? Märkligt att media inte alls spekulerat om detta då varit så tydligt så länge för att oftast brukar ju media direkt spekulera i romanser gällande offentliga personer. Aftonbladet var ju på plats med Fridas familj och Grate och följde 10km loppet i VM men ändå inga spekulationer om att de är ett par.
När de gäller skidåkarna så vet ibland media lite mer än de berättar. De har man sett sen länge…
Minns när Frida och Wille gjorde slut flera månader innan de kom ut. Man såg att de va spänt mellan dem och media hade ju frågat under VM 2023 om de va slut och då sa de väll att de var de men inte ville gå ut med de innan VM va över för de ville ha fokus på rätt saker. Direkt efter VM släppte både Aftonbladet och expressen nyheten.
Kan ju va samma här…de lär ju vara känsligt om de är ett par. Båda har ex i laget. Frida har en gemensam sponsor med Wille utanför laget. Dessutom en stalker sen över ett år tillbaka.
Man ska nog inte underskatta varför de är tyst på den fronten från Fridas håll…media har ju inte direkt gått man ur huse heller för att fråga om rättegången utan när det meddelades att hon inte vill prata om de alls så backa de av och rapporterad väll mest de som sas i förhör mm.
Är väll samma här, har de sett saker och hon säger att de är goda vänner eller att de är privat ser jag inte att tex expressen ska jaga henne. Dels för hon levererar klick på annat håll men även för de vore dumt att hamna på ond fot med en åkare som drar tittare till rullskidlopp/sverigekupp mm som de live sänder emellanåt.
De jagar ju inte direkt Wille heller trotts att han haft tjej sällskap sen ett bra tag tillbaka…