Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Ryssarnas attack i Sumy var mot en medaljutdelning till soldater som nyligen deltagit i angreppet i Kursk, ett klart militärt mål. En attack mot ledare från Kina, Indien, Brasilien, Serbien, Slovakien, Ungern mfl. och tusentals civila som deltar under 9 maj firandet något helt annat ... ren terrorism.
Om inte soldater, militär utrustning eller Putin finns på plats under paraden så är det inget militärt mål.
Finns dessa på plats är det ett militärt mål
Sumy var ett medvetet krigsbrott av ryssarna enligt Genevekonventionen då man inte var i närheten av att uppfylla proportionalitetskravet.
Skulle man beskjuta Putin Maj 9 är det inget krigsbrott med tanke på det extremt höga militära värdet av att slå ut diktatorn som är ansvarig för kriget.