Citat:
Ursprungligen postat av
Gold94
Den här tråden är fan skrämmande! Är det för att Karl är känd eller är alla K:s vänner här inne och skriver?
Det är mycket kvinnohat på flashback tyvärr men det här tar fan priset på riktigt.
En människa som blivit utsatt för våldtäkt och vågar anmäla till slut blir dömd av omgivningen direkt på det värsta skamliga sättet.
Jag tror på rättvisan och dom flesta våldtäktsanmälningarna läggs ner pga ord mot ord och inga bevis. Men här har åklagarmyndigheten på fötterna eftersom herr K fortfarande är häktad.
1. 99% av mänskligheten har fan aldrig hört talas om människan, så där kan du vara helt lugn.
2. Du säger att man inte ska döma på förhand samtidigt som du själv konstaterar att ett brott har begåtts ("...som har utsatts för våldtäkt")
3. Vad är det åklagaren har tillgång till som inte redogjorts för i åtal och förundersökning? Det är ju detta som kritiseras!
Att förundersökningar läggs ned är något man får klaga på hos - trumvirvel - åklagarmyndigheten. Det är faktiskt helt obegripligt att man inte åtalar fler med tanke på att beviskraven är lägre ställda än de som gällde under häxprocesserna på 1600-talet.
4. I Sverige gäller obligatorisk häktning för grova brott och för femtioelfte gången, det säger absolut ingenting att någon blivit häktad. Han har om något varit häktad anmärkningsvärt kort tid.
Lägg gärna fram ett exempel på bevis istället för anklagelsen, hörsägen och andrahandsuppgifter i stil med "han ser sliskig ut", "han var mallig på stranden sommaren 2017", "han raggar på för unga kvinnor på krogen" etc.
Det ska inte räcka för att döma någon till flera års fängelse. Kan man inte se det är man en genuint obehaglig människa.