Citat:
Ursprungligen postat av
Pripps0.0
Nej, det gör de inte. Det är perverterade rfsu som har hittat på att det finns något som heter barnsexualitet i ett försök att normalisera sina egna sjuka tankar. Hela broschyren är vidrig.
"Barn har också frågor och tankar om sin
egen och vuxnas sexualitet".
Nej, det har de inte. Har egna barn och arbetat på en 1-3-avdelning på förskola. Aldrig fått en fråga om sex överhuvudtaget. Inga barn onanerade någonsin.
"Barn föds med en förmåga att uppleva sexuella känslor".
Man skulle gärna vilja (eller inte) veta hur de kom fram till det perverterade påståendet.
Så här fortsätter det på 24 sidor, de läser in saker i barnet som inte finns.
https://www.rfsu.se/globalassets/pdf/barnssexualitet_web.pdf
Bebisar suger på sina fingrar och tår och stoppar fingrar i öron och näsa. De upptäcker sin kropp på ett ickesexuellt sätt. Det kan suga sig fast sig i din näsa och stoppa fingret i ditt öga, inget har med sex att göra. Var händer och fingrar hamna är mer slumpen är avsiktligt. Om man verkligen vill och försöker riktigt mycket går det att se något sexuellt med en sten också.
Broschyren är i samma klass som queerböckerna. Den är helt enkelt queer=konstig. Rfsu läser in saker i barnet som inte finns.
Ah du är inte klok. Det finns ganska gedigen forskning från flera håll som talar om att barn och även mycket små barn stimulerar sig sexuellt. Inget som kommer från "rfsu" (som du skrev).
Det är givetvis så att det är bättre att föräldrar och vuxna med ansvar över barn vet hur de ska reagera på ett bra sätt när de stöter på situationen eftersom det är viktigt att det blir en bra reaktion.
Du verkar vara efterbliven helt enkelt. Hoppas verkligen inte att du jobbar med barn.
Du kan använda Google och söka fram information om olika forskningar/undersökningar som gjorts. Jag kan ge dig en liten hint:
WHO - Standards for Sexuality Education in Europe (2010)
Men det är väl fel på WHO nu också då antar jag?