Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Det är alltid barn, alltid ... aldrig militära mål som placeras bland civila. Trist om barn drabbas och det tycker nu också ukrainare i Sumy som är förbannade på sin egen militär! Ukrainarna gör det samma då dom skjuter in i Ryssland eller Donbas men då är ni tysta, då njuter ni.
Ryzzarna begår alltid krigsförbrytelser. Finns ingen rättighet för rysshelvetet att döda vare sig militärer eller civila, oskyldiga, i Ukraina. Under några som helst omständigheter.
Så enkelt är det. Ryzzhelvetet begår ett krigsbrott enbart av att befinna sig i Ukraina.
Däremot. Ukrainarna, dom kan per definition inte begå krigsförbrytelser. Dom får nämligen försvara sig med alla till buds stående medel, till pissryxzen har avslutat sina krigiska mordshandlingar.
Självklart njuter vi av att se ryska sadistjävlar dö. Särskilt inne i Ryssland. Så att dom får smaka på samma behandling som de utsätter ukrainarna för.
Inget märkligt. Mänskligt skulle jag säga. Om man har nån jävla anständighet i kroppen.